Zázrak pro růže za pár haléřů

Tento docela obyčejný prostředek máte jistě také, alespoň ve velmi malém množství, doma a je to přípravek vyhlášený nejen v kuchyni, ale také má mnohá využití v domácnosti i na zahradě. Už tušíte? Není řeč o ničem jiném než o jedlé sodě.

Používá se do pečení, je přísadou v kypřicím prášku, využijete ji k úklidu i praní. To všechno si můžete přečíst v mnoha našich dalších článcích, nicméně dnes se zaměříme na použití sody v zahradě. Proč? Protože ani tam se neztratí, a navíc velmi prospívá růžím!

Jaké zázraky očekávat při použití jedlé sody na zahradě? O tom jak prospívá soda rostlinám vám poví v tomto příspěvku autorka z YouTube kanálu Best Recipes - Make Easy, Here's How!

Zdroj: Youtube

Postřiky a zálivka se sodou růžím svědčí

Když se mluví o zmlazování růží nebo jiných keřů, jde zpravidla o řez, který by měl zajistit nové bujné obrůstání mladými výhony. V případě použití sody však těžko půjde o redukci růžového keře. Jak tedy soda působí na růže?

Soda o růže pečuje hned několikerým způsobem a díky tomu jsou rostliny v dobré kondici. Stává se vám, že listy napadají různé nemoci? Bývá růžový keř některé roky slabší v násadě na květ? Vyzkoušejte sodu v postřiku i do zálivky a uvidíte, jak zvládne omladit vaše růže.

Jednoduchý domácí postřik ze sody pomůže zbavit růže nepříjemných škůdců jako jsou mšice svilušky, které také s oblibou atakují růže. Soda v postřiku je také vynikajícím prostředkem, který funguje proti padlí a onemocněním houbového původu. To se týká nejen růží, ale i dalších rostlin, a proto se rozhodně nesoustřeďte jen na růže, ale postřikem ze sody můžete ošetřit i další zeleň na zahradě. Postřiky sodou jsou vhodné za bezvětrného počasí mimo polední hodiny a ideálně každé dva týdny. Před upotřebením je vhodné postřik proštěrchat.

Na výrobu domácího postřiku se sodou budete potřebovat 5 lžic sody, 40 ml tekutého mýdla a 10 litrů vody. Použít můžete i kypřicí prášek, ale ten má zhruba třetinovou účinnost, budete tedy muset množství prášku ztrojnásobit.

Sodou je ale možné rostliny také zalévat nebo ji přidat přímo do půdy. Může pomoci ovlivnit pH příliš kyselé půdy, ale má se za to, že speciálně u růže podporuje násadu na květ a dlouhé bohaté kvetení.

Elixír mládí pro růžové keře

K tomu, aby byly růže obsypané květy po celou sezónu zcela postačí rozmíchat jednu lžíci jedlé sody v litru vody a tou rostliny zalévat. Zajímavě zní také ještě vylepšení amoniakem a solí. Touto vylepšenou recepturou se doporučuje zalévat růže dvakrát za měsíc v době květu a zálivku připravíte takto: Do třech litrů vody přimíchejte ½ lžíce amoniaku, 1 lžící soli a 1 lžíci sody a dobře rozmíchejte.

Není tedy divu, že je soda považovaná za elixír mládí pro růže, když těmto královnám mezi květenou pomáhá ke zdraví i bohatému kvetení. Navíc postřiky i zálivku upotřebíte i u další zeleně, která trpí na podobné nemoci i škůdce.

Nejčastější chyby při pěstování růží

Při pěstování růží se často dopouštíme několika chyb, které mohou negativně ovlivnit jejich růst a kvetení. Jednou z nejčastějších chyb je nesprávné umístění – růže potřebují dostatek slunce, ideálně alespoň šest hodin denně, takže jejich výsadba na stinném místě může vést k nedostatečnému kvetení a slabému růstu. Další častou chybou je nesprávná zálivka – růže vyžadují pravidelnou, ale ne nadměrnou. Přemokření může způsobit hnilobu kořenů. Také je důležité nezanedbávat hnojení, protože růže potřebují výživnou půdu bohatou na živiny. Nesprávné prořezávání je další častou chybou – růže je třeba prořezávat pravidelně, aby se podpořil nový růst a odstranily se poškozené nebo nemocné části. Nedostatečná prevence a kontrola chorob a škůdců způsobuje vážné problémy, proto je důležité pravidelně sledovat stav rostlin a včas zasáhnout.

Související články

Zdroje: greenyplace.com, nasezahrada.com, backyardboss.net