Trávník se stal žádanou součástí zahrad už ve středověku. Prvními mistry zeleného koberce se stali Angličané. V 18. století zdobil spoustu měšťanských zahrad a krásně doplňoval zdobné záhony se spoustou květin a dobových sošek či kašen.

Angličané trávník zakládali na hůř dostupných místech a maskovali tím nedokonalost pozemku, například různé prohlubně a nerovnosti. Trávníku svědčilo i britské deštivé klima, které mu přinášelo hojnost srážek, mírné zimy i mírná léta, kde nehrozilo palčivé slunce a období sucha.

Lysiny v trávníku opravíte snadno a za pár týdnů po nich nezbyde ani památky. Více na videu:

Zdroj: Youtube

Nevzhledné lysiny

I v Čechách je pro trávník ideální prostředí. Naše léta bývají sice teplejší, nicméně při troše snahy se dá tenhle „zelený koberec“ docela dobře udržovat. Ale i péče zahradníka nezaručí, že se na něm mohou čas od času objevit lysinky. A ty je potřeba co nejdřív opravit, aby se zbytečně nerozšiřovaly. Jak na to?

V zahradnickém centru si kupte travní osivo, trochu zeminy (substrátu) a hnojivo, který dá trávníku živiny a energie k novému klíčení. Pokud nechcete ztrácet čas, můžete si pořídit jeden produkt, které všechny tyhle ingredience obsahuje. V obchodech ho najdete pod názvem Expert rychlý zásyp 3 v 1. Máte všechno připravené, můžete se pustit do díla!

Kypření a udusání

Lysinu v trávníku nejdříve očistěte od případného plevele. Ošetřenou půdu zlehka zkypřete motyčkou. Do kbelíku nasypte přípravek Expert rychlý zásyp a pečlivě ho promíchejte rukama, aby se travní semínka, zemina i hnojivo pěkně promíchaly. Výslednou směs pak lehce nasypte na připravený povrch půdy. Poté vezměte hrabičky a snažte se vše poctivě zapracovat pod povrch. Semínka získají větší stabilitu a mohou v klidu růst.

Pravidelná zálivka

Aby se „ranka“ v trávníku dobře zacelila, je potřeba ji dostatečně zalévat. V opačném případě hrozí, že by travní semínko mohlo nabobtnat a poté vyschnout. Nemocná část trávníku potřebuje ke své rekonvalescenci nejen vláhu, ale také klid. Proto byste měli místo chránit proti nezvaným chodcům a zvířatům. Pokud je ve vašem trávníku hlubší díra, například od psa, nejdříve ji zasypejte substrátem a pak na ní aplikujte přípravek Trávníková náplast 3 v 1. Zvolte stejnou péči jako při opravě běžných lysinek. Za měsíc už bude trávník bez jakékoliv vady na kráse.

Související články

Zdroje: www.nkz.cz, www.zahradkarskaporadna.cz