Přestože nemáte dostatečnou prostorovou kapacitu, toužíte po větší zahradě? Zkuste to chytře díky optickým klamům. Stačí si pohrát s některými detaily a budete sami překvapeni, jak bude vaše zelená oáza budit pocit velkého a vzdušného prostoru. Díky několika zajímavým vychytávkám dosáhnete perfektního výsledku a jistě budete inspirovat i vaše blízké sousedy.

Jak si naplánovat zahradu pomocí 2D plánovače?

Poradí vám zkušený Ferdinand Leffler, moderátor úspěšného TV pořadu Ferdinandovy zahrady na následujícím zajímavém videu:

Zdroj: Youtube

Na velikosti nezáleží

Je jedno, jestli vlastníte malou či velkou zahradu, vždy je nejdůležitější, jak si ji uspořádáte. Nikdy není od věci poradit se i se zkušeným zahradním architektem. Důležité je šikovné a promyšlené uspořádání rostlin a veškerých doplňků, které na zahradě chcete mít. Když však využijete drobných detailů, kterými oklamete lidský zrak, bude vaše zahrada, přestože malá, vypadat jako prostorný útulný ráj.

Pracujte s barvami

V případě malého prostoru vždy přemýšlejte o použití vhodných barev. Mějte na paměti, že čím více barev použijete, tím horší vás čeká výsledný dojem. Zkuste být proto minimalističtí. Přílišná pestrost je totiž opravdu mnohdy na škodu. Pestré barvy si dopřejte raději v záhonu v podobě květin, zahradní doplňky vybírejte raději v tlumených odstínech a nemíchejte nejlépe více než 2 barvy.

Zářivé barvy totiž přitahují oči a tím i perspektivu. Proto se vám zdá, že konec prostoru je mnohem blíž, než ve skutečnosti je. Pokud tyto barvy zkombinujete například s bordó, hnědou či tmavě fialovou barvou, prostor se opticky zúží a zkrátí. Pokud chcete dosáhnout většího prostoru, použijte tedy raději světlé a pastelové odstíny.

Využijte geometrii

Jestliže chcete svou zahradu opticky prodloužit, vysázejte podél rovnoběžných okrajů cest okrasné dřeviny, které se budou velikostně směrem od vás zmenšovat. Využijte tento jednoduchý optický klam, který znáte z mnoha kvízů a obrázků. Pokud chcete zvýšit plasticitu pohledu, pomůže vám k tomu zarovnaná obruba trávníku, osázené nádoby či záhon. Jestliže chcete naopak pozemek rozšířit, zvolte zvlněné okraje.

Dbejte i na zvolené tvary a vzory

Jestliže chcete vyvolat dojem rozlehlosti, měli byste mít ve vaší zahradě například záhony či doplňky ve tvaru kruhů a trojúhelníků. Pokud byste volili obdélníky a kosodélníky, prostor by se opticky zužoval. Obrazce i tvary můžete využít i na dlažbě, u nichž byste měli volit raději drobnější tvar a světlejší barvy.

Využijte sloupy, zrcátka či branky

ke zvětšení prostoru vaší zahrádky velice přispějí i šikovně umístěná vrátka, která budou vyvolávat dojem že zahrada někam dál pokračuje. Do volného prostoru můžete také umístit nějakou esteticky vzhlednou sochu či zajímavý sloup. Naprosto dokonalou iluzi větší zahrady můžete vytvořit pomocí zrcadla či lámaných zrcátek, které plochu v podstatě zdvojnásobí. Můžete je umístit kamkoliv na stěnu směřující do zahrady.

Související články

Zdroje: www.hobby.magazinplus.cz, www.novinky.cz, www.express.co.uk, www.magazinzahrada.cz