Pokud máte v okolí domu jen malý úzký pruh zeleně, neznamená to, že by nemohl být zajímavý, krásný a plný pestrobarevných květin. Mnohdy stačí jen trocha fantazie, vkusu a pár ověřených vychytávek. Jestliže si vyhrajete s detaily a funkčností prostoru, jistě i z neútulného pruhu vykouzlíte perfektní minizahrádku.

Jak využít úzké pruhy kolem domu naplno? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Vhodný výběr rostlin je důležitý

Jestliže chcete pro úzkou zahrádku dosáhnout uspokojivého vzhledu, nepodceňujte nikdy výběr vhodných rostlin. V tomto případě platí, že méně je více. Proto raději nekombinujte mnoho druhů květin odlišných barev, ale raději volte tzv. tón v tónu. Dosáhnete tak optického zvětšení prostoru, který bude působit uspořádaně a estetičtěji.

Příjemný vzhled vám také zaručí, osázíte-li plochu i malým množstvím opakujících se druhů. Stejně tak volte druhy, které jsou zajímavé po celý rok. Nejenže jsou poutavé v období květu, ale zbytek sezóny mohou být krásným doplňkem i pro své listy.

Na slunci záleží

Než si konkrétní rostliny pořídíte, myslete také na to, jestli je úzká zahrádka plná slunce, nebo je v ní polostín, či je naprosto ve stínu. Pokud jde o prosluněné místo, neváhejte vysadit voňavé levandule, rudbekie, agastache anýzovou, růže, šalvěj, rozchodníky nebo okrasné trávy. Výbornou volbou jsou i bylinky, například rozmarýn, tymián, řebříček či máta, které velice dobře snesou i suchou půdu.

Polostinná zahrádka

Do polostínu až stínu volte třeba zvonky, čemeřice, čechravy, bohyšky, škornice, kostivaly, rodgersie, oměje nebo ploštičníky. Můžete si zbudovat i malou skalku, kde lze pěstovat skalničky. Pro dlouhé kvetení si získal velkou oblibu například zvonek gargánský, levisie květnatá, dřípatka horská nebo řeřuška alpská.

Prostor bez slunce

V případě, že je útlý záhon převážně ve stínu, budou výhodnou volbou stínomilné rostliny. Hodí se tedy mnohé druhy kapradin, bohyška, rodgerzie, dekorativní trávy, kontryhele, dymnivky, plicníky, náprstníky nebo třeba třemdavy. Na stinných místech se budou krásně vyjímat i oblíbené čechravy s dlouhými kvetoucí latami s drobnými kvítky v nejrůznějších barevných odstínech. Velmi oblíbené jsou také čemeřice, kakosty, clematis a srdcovky.

Barevná harmonie

Pohrajte si na zahradě s celkovou barevnou kompozicí a slaďte vybrané květiny či rostliny i s vybavením. Jak již bylo uvedeno, volte maximálně dva až tři odstíny. Výsledný dojem bude nejen lahodit oku, ale bude vzbuzovat celkově prostornější dojem. Zahradní doplňky je lepší ladit do světlejších a tlumených odstínů.

Související články

Zdroje: www.nkz.cz, www.dumazahrada.cz, www.homeincube.cz