Jiřiny jsou skutečně královny zahrad, které si zaslouží vaši pozornost a náležitou péči. Snadnými kroky tak zajistíte, že vaše jiřiny budou nejen krásné, ale také zdravé a silné po celou dobu sezóny. Nezapomeňte proto na jednoduchá pravidla péče o květiny, díky kterým se nebudete moci jiřin nabažit!

Jak se správně starat o jiřiny, aby bujně kvetly, se můžete dozvědět z videa na YouTube, na kanálu zahradnictvisebrov:

Zdroj: Youtube

Výběr správného stanoviště

Jiřiny jsou přímo milovnicemi slunných míst s dobře propustnou půdu, která je bohatá na živiny. Vyhněte se proto stanovištím, kde je půda příliš těžká a jílovitá, neboť jiřiny nemají rády zamokření. Pokud ale máte všude na zahradě těžkou půdu a chtěli byste pěstovat jiřiny, odlehčete ji přidáním písku nebo rašeliny. Také se vyplatí vysazovat tyto květiny do vyvýšených záhonů, které zlepšují odtok vody.

Potřeba vydatné zálivky

Během vegetačního období je nutné jiřiny pravidelně zalévat ke kořenům, zvláště v suchých obdobích. Zalévejte je ideálně ráno nebo večer, kdy není slunce příliš intenzivní. Jiřiny preferují vlhkou půdu, ale nesnesou přemokření, a proto je důležité udržovat jakousi rovnováhu. Nedostatek vody vede k menším a méně výrazným květům, zatímco přemokření může způsobit hnilobu hlíz.

Přísun živin hnojením

Dalším důležitým krokem je pravidelné hnojení. Jiřiny ocení hnojení každé 2 až 3 týdny, přičemž nejlepší jsou hnojiva s vyšším obsahem fosforu a draslíku, které podporují kvetení. Při použití organických hnojiv jako je kompost nebo hnůj je nutné dbát na rovnoměrné rozprostření a mírné zapravení do půdy. Hnojiva s vyšším množství dusíku je dobré používat ze začátku, jelikož podporují bujný růst listů a stonků.

Ochrana před škůdci

Jiřiny mohou být náchylné k napadení různými škůdci a chorobami jako jsou mšice, slimáci nebo plísně, a proto je vhodné používat preventivní postřiky, které udrží rostlinu silnou a odolnou. Důležité je také pečlivě rostlinu sledovat a při prvních známkách nákazy rychle zasáhnout. Pravidelným odstraňováním napadených listů a zajištěním dobré cirkulace vzduchu kolem rostlin předejdete plísním.

Opora proti vylomení

Jiřiny, zvláště vyšší odrůdy, mohou potřebovat oporu, aby se zabránilo jejich polámání větrem, silným deštěm nebo pod tíhou vlastních květů. Použít můžete jak zahradní tyče, tak i ocelové sloupky s provázkem, dřevěné kůly či jiné sloupky. Vzájemnou oporou mohou být i samotné jiřiny, pokud je vysadíte blízko sebe. V případě vázání rostlin k tyči postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození stonků.

Odstraňování odkvetlých květů

Jakmile jiřiny pokvetou, nezapomínejte průběžně odstraňovat odkvetlé květy, aby rostlinu zbytečně nevysilovaly a mohla tak věnovat svou energii do tvorby nových květů. Na to používejte ostré nůžky, které minimalizují poškození rostliny. Pokud byste květy neodstříhávali, začnou se na nich postupně tvořit semena.  

Související články

Zdroje: loukykvet.cz, jahodarnabrozany.cz, abecedazahrady.dama.cz