Jednou z nejčastěji pěstovaných pivoněk je červeně kvetoucí plnokvětá pivoňka lékařská. Dříve byla i oblíbenou léčivou rostlinou, používanou například při dně. Dnes už se květy pro lékařské účely nepoužívají, přesto je však můžete sbírat. Po usušení je lze použít jako zajímavý materiál pro výrobu obrázků z rostlinných materiálů. Pivoňky však nabízejí ještě mnoho dalších zajímavých druhů a kultivarů.

Bylinné či dřevité?

Bylinné druhy pivoněk dorůstají výšky 60-100 centimetrů, mají jednoduchá plná květenství v pestrých barvách od bílé přes růžovou, fialovou, červenou a výjimečně i oranžovou. Některé druhy výrazně voní.Květy mají v průměru okolo 10 centimetrů.

Protože květy jsou na štíhlý stvol, který je nese, příliš těžké, stavějí se okolo rostliny drátěné kruhy na nožičkách, které zamezují rozklesnutí keře či jiné opory.

  • Byliny na zimu zasychají až k zemi a na jaře vyrážejí od země nové rostliny s kvetoucími lodyhami.
  • Bylinné pivoňky se množí dělením matečných rostlin či řízkováním časně zjara nebo v srpnu. Řezy ošetříme buď fungicidy nebo dřevěným uhlím. Řízky vysazujeme do propustné zeminy stejně hluboko, jako byla původní rostlina.

Dřevité druhy (křovité pivoňky) jsou pevnější, kromě červeně kvetoucích mohou být i žluté, s květy drobnými i velikými. Polokeře omrzají jen v nejmladších částech, obrážejí ze staršího dřeva a na nových přírůstcích kvetou. Přijde-li opravdu tuhá zima, vymrznou však hlouběji.

  • Botanické druhy dobře rostou ze semen setých brzy po sklizni.
  • Kultivary se množí roubováním na hlízy pivoňky čínské, což je vedle pivoňky lékařské nejčastěji pěstovaná bylinná pivoňka.

Tipy pro pěstování

  • Půdu před výsadbou pivoněk vyhnojíme, na zimu je možné k rostlinám přihodit rozleželý hnůj, který slouží i jako kryt před mrazy.
  • Hloubka výsadby je důležitá, protože příliš utopená rostlina nekvete a trvá dlouho, než se dostane blíže k povrchu.
  • Méně hojně pivoňky narůstají a kvetou v těžkých zamokřených půdách a na úpalu.

Pivoňka nepotřebuje přímé slunce. Stačí jí polostinné stanoviště s dostatkem vody. Vydatný příděl vody potřebuje zejména v době před květem. Zvláště dřevité pivoňky, které raší velmi časně, by neměly být vysazovány na příliš teplé stanoviště. (Hrozí-li nebezpečí pozdních mrazíků, chráníme jejich mladé výhony před namrznutím netkanou textilií.)

Pivoňky lze pěstovat na záhonech nebo menších vymezených kolech v trávníku, nejlépe na severní nebo východní straně. Budou zde tvořit působivé solitéry. Jedna rostlina v plné síle zaplní přibližně metr čtvereční.