Rebarbora (Rheum Rhaponticum) je vytrvalá rostlina z čeledi Polygonaceae dorůstající výšky až 1 metru, která se po celém světě těší popularitě kvůli svojí výjimečné chuti. Pochází z Asie, kde na ni obvykle narazíte na mnoha místech, roste totiž až do 4000 metrů nad mořem. V závislosti na druhu se pak používá jako okrasná rostlina s velmi dekorativními listy a květenstvím nebo jako zelenina pro velmi zvláštní kyselou chuť jejích řapíků.
Tahle pro Čechy trochu neobvyklá zelenina vyvine velmi velké listy, ale jedlé jsou pouze její stonky (nazývané řapíky). Konzumaci listů byste se ve skutečnosti měli určitě vyhnout, protože jsou velmi bohaté na kyselinu šťavelovou (což je poměrně toxická a ve velkém množství dokonce i smrtící látka).
Na nejdůležitější tipy pro pěstování rebarbory se můžete podívat ve videu Receptáře.
Myslete na mulčování i hnojení
Na co ještě je při pěstování této rostliny třeba dávat pozor? „Při výsadbě rebarbory je třeba myslet na vhodné stanoviště a hlavně na to, aby měla dostatek prostoru,“ řekla Receptáři Magda Švarcová, jejíž zahradnické rady na Instagramu sleduje více než 20 tisíc lidí. „Potřebuje minimálně jeden metr čtvereční, protože je opravdu velká. Já ji pěstuji na plném slunci, musím ji tedy zavlažovat, hlavně v létě.“
Magda Švarcová si při pěstování rebarbory pomáhá mulčováním. „Díky tomu se u ní zadržuje voda a lépe tak snáší plné slunce. Na jaře je třeba ji přihnojit. Já ji hnojím koňským hnojivem,“ nabízí šikovná zahradnice svůj recept, jak rebarboru udržet v co nejlepší formě.
Sklizeň rebarbory má svá pravidla
Línější zahradníky určitě potěší, že na rebarboru má spadeno jen minimum hmyzu a nemocí. Jejími hlavními nepřáteli jsou slimáci a hlemýždi, kteří požírají její listy. Výhodou rebarbory je pak především to, že se poměrně brzy dočkáte sklizně.
Jak můžete vidět u Magdy Švarcové, sklízet se dají první řapíky už na konci dubna. V tomto období byste ale neměli myslet jen na sklizeň řapíku, podle Švarcové je také třeba rebarboru „kontrolovat a hlídat si její květenství, protože ta musíme vylamovat“.
Při sklizni řapíky neřežte, ale vylamujte je tahem dolů a od rostliny směrem k sobě. Je třeba řapík vylomit celý. V lednici vám rebarbora vydrží čerstvá jen pár dní, můžete ji ovšem velmi dobře zamrazit. Stačí ji vložit do sáčku nakrájenou na části.