obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak pěstovat a zazimovat bonsaje v miskách?

Bonsaje vytvořené z našich původních druhů dřevin vydrží venku po celý rok. Ovšem kořeny by v malé misce snadno promrzly, pokud bychom nádoby před mrazem neochránili.

Bonsaje jsou velmi krásným koníčkem a propadnout mu je skutečně snadné. Hned na začátku vás ale možná zaskočí několik nepříjemností. Zdánlivě problematické může pěstování bonsají být, když u stromků nejste dennodenně.

tvarování bonsaje drátemTvarování bonsajeAutor: Archiv ireceptar.cz

Stromky v relativně malých miskách totiž potřebují opravdu pravidelnou péči, a to zejména v letním období. Kořenový bal se rychle zahřívá a prosychá a zálivka je tedy nutná opravdu téměř každý den. Vzhledem k tomu, že trvalé ponoření bonsaje do nádoby s vodou jí pomůže maximálně k rychlému uhnití kořenů, nikdy tento způsob nepoužívejte.

Ze záhonu do misky

Pokud pěstujete bonsaje na záhoně, lze je kdykoliv přenést do misky. Vždy je lepší začít s miskou větší a postupně ji zmenšovat. Při pěstování v misce se bonsaje vždy kotví drátem. Stromek můžete při jarním vyrytí přesadit do misky, příští rok jej vrátit na záhon a do misky umístit třeba jiný exemplář.

mech na povrchu substrátu je třeba rositmech na povrchu substrátu je třeba rositAutor: Archiv ireceptar.cz

 
Povrch substrátu v misce se často pokrývá polštářky mechu, což vypadá velmi přirozeně, ale podmínkou hezkého zeleného vzhledu mechu je pravidelná zálivka a mlžení.   

Jak zabránit promrznutí nádob?

Pokud pěstujete bonsaje celoročně v miskách, musíte je před příchodem zimy i s miskou zapustit do země. U choulostivějších druhů, jako jsou třeba japonské javory, se vyplatí přezimování ve studeném pařeništi či zahloubeném záhonu. Místo pařeništních oken použijte netkanou textilii nebo rákosové rohože. A pozor, výpěstky musí mít i v zimě dostatek vláhy, nezapomínejte tedy na zálivku.

opadavé bonsaje jsou krásné i v ziměopadavé bonsaje jsou krásné i v ziměAutor: Archiv ireceptar.cz

Bonsaj na balkóně

Klasické dilema nastává, jezdíte–li o víkendu na chatu a zbytek týdne trávíte ve městě. V takovém případě je vhodnější přestěhovat stromky do místa trvalého pobytu, kde se s nimi můžete těšit mnohem častěji. Podmínkou ovšem je dostatečně velký balkon s vhodnou expozicí – to znamená s východní, případně severovýchodní orientací, kde nebudou výpěstky trpět nadměrným sluncem a vedrem. Trvale osluněné balkony uprostřed zástavby nejsou vhodné, stromky trpí suchým vzduchem a kromě prosychání se často připojí i škůdci.

Akční letáky