Na jaře a v létě vyplňují trvalkové záhony decentní zelení a čekají na svůj čas – a ten právě přichází. Zatímco mnohé trvalky odkvétají, astry ukazují, co umí. Kvetou odhodlaně až do silnějších mrazů, které nadzemní části obvykle spálí. Seřízněte je však až na jaře, suché části slouží jako ochrana přežívajících částí rostliny.

Zdroj: Youtube

Květní úbory bývají sice drobné, ale velmi početné. Bohatě větvené rostliny jsou jimi doslova obsypány a budí dojem nadýchaných barevných obláčků. I barva tomuto dojmu napomáhá, hvězdnice kvetou nejčastěji v příjemných odstínech fialové a modrofialové, mohou však být i růžové nebo bílé. Nejpůsobivějšího výsledku dosáhnete, pokud vysadíte skupinky tvořené stejným kultivarem. Ty pak můžete dále kombinovat navzájem, využít rozmanitého vzrůstu, barev i velikostí květních úborů.

K dispozici máte mohutné hvězdnice dorůstající až dva metry, i půdopokryvné, sotva 20 cm vysoké bochánky. Výsadbou těchto výjimečných a přitom nenáročných trvalek potěšíte také motýly, čmeláky a včely. Astry jim nabídnou prostřený stůl v době, kdy se potřebují naposled posilnit před zimou.

Většina oblíbených, nenáročných a mrazuvzdorných druhů hvězdnic pochází ze Severní Ameriky, některé však mají původ i v Evropě. Najdete mezi nimi druhy vláhomilné i suchomilné, vhodné na slunce i do polostínu. Sazeničky můžete sázet na podzim i na jaře. U větších rostlin počítejte s 4 až 6 sazenicemi na metr čtvereční. U drobnějších je třeba vysadit 6 až 8 rostlin, aby plochu vyplnily, ale zároveň se netísnily, až se rozrostou.

Pokud starší trsy ztrácejí svou oslnivou krásu, začínají se vyholovat a ve středu řídnout, můžete je zjara zmladit rozsazením trsů. Pro přesazení a další pěstování využijte mladší, okrajové části trsu. Ovšem u druhů, jejichž výhony u báze dřevnatí (astra vřesovcová, srdcolistá aj.) je dělení trsů vhodné jen u mladších rostlin. Snadno je však namnožíte řízkováním.

Jak hvězdnice nejlépe využít? Inspirovat se můžete například v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy. Zdejší promyšlené kombinace aster s dalšími trvalkami i okrasnými trávami v rozlehlých výsadbách jsou pastvou pro oči.

Související články

Zdroj: časopis Receptář, dendrologickazahrada.cz