Bobkový list, alias vavřín, získal svou popularitu už za starého Říma, kdy byl považován za rostlinu boha Apollóna a byl symbolem vítězství. Věnec z větviček vavřínu nosívali na hlavách významní muži té doby – básníci, pěvci, úspěšní vojevůdci, akademikové a vítězové olympijských her.

O vavřínu se tradovalo spousta pověr. Jedna z nich vyprávěla, že vavřínovým listům se vyhýbají blesky. To znamená, že ten, kdo má na hlavě věnec z těchto větviček, je proti bleskům chráněn. Toho hojně využíval římský císař Tiberius, který se bouřky a „ohnivých čar na obloze“ extrémně bál. Jakmile se objevily černé mraky, bez vavřínu nevyšel ani na krok.

Autor videa Bylinkopedie vám prozradí víc o zázračných účincích bobkového listu. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Léčivé lístky

O účincích vavřínu, tedy bobkového listu, pěli chválu naši předkové ve středověku. Používali ho jako přírodní lék na migrénu nebo otoky. Říkalo se, že tyto „zázračné listy“ dokážou zklidnit i revmatické bolesti, artritidu nebo „rozhašený“ močový měchýř.

Často byl používaný také jako protijed. Dnes je bobkový list běžným kořením, které se přidává do polévek, omáček nebo směsí. Kuchařky vědí, že koření „vytáhne“ z jídla tu nejlepší chuť a u těžších pokrmů podpoří trávení.

V létě na sluníčko

Pokud vás vavřín zaujal, můžete si udělat vlastní zásobu. Můžete ho pěstovat v květináči. Od jara do podzimu ho nechte venku – na zahradě, terase nebo na balkóně – aby si užil dostatek sluníčka. Vavřínu se bude dařit v běžném substrátu pro pokojovky. Jednou za čtrnáct dní (od února do září) ho přihnojte běžným hnojivem pro pokojové rostlinky, aby se dobře rozvíjel.

Nezapomínejte na zálivku

Pokud chcete, aby vám vavřín prospíval, nezapomeňte na zálivku. Pokud necháte tohoto „zelenáče“ vyhřívat se na sluníčku, počítejte s tím, že bude mít větší žízeň. Jak poznáte, že je „na suchu“?

Podle mladých výhonků a mladých lístků, které se při nedostatku vláhy vždycky trochu zkroutí. Jakmile ale svůj vavřín zalijete, okamžitě pookřeje a za pár hodin bude svěží jako dřív.

V zimě pod střechu

Přestože je bobkový list mrazuvzdorný, je lepší ho na zimu přenést do chodby. Proto při jeho sázení vždycky vsaďte na dobře přenosný květináč. V chodbě rostlinku umístěte na světlé místo a snažte se držet teplotu 3 °C až 18 °C. Pozor, nevystavujte rostlinku většímu chladu, protože by zbytečně trpěla!

Celoroční sklizeň

Na vavřínu je skvělé, že lístky můžete sklízet celoročně. Čerstvé listy se do pokrmů moc nepoužívají, protože by ho mohly chuťově přebít. Sušené listy vylepší pokrmy z rajčat, smetanové omáčky. Hodí se i k rybám, zvěřině nebo masovým špízům, bramborám… Pokud byste chtěli zdůraznit jeho chuť, trochu ho rozdrťte.

Zdroje: https://abecedazahrady.dama.cz, https://prima-receptar.cz