Burský oříšek je semeno rostliny z čeledi bobovitých, podzemnici olejné, vědeckým názvem Arachis hypogaea. A hned na začátku bychom měli vyvrátit jeden rozšířený mýtus. Burské ořechy nejsou ořechy. Zní to zvláštně, ale plody této rostliny se klasifikují jako luštěnina.

Zdroj: Youtube

Podzemnice olejná není na první pohled nijak nápadná, dorůstá 25 až 40 cm výšky. Od báze se bohatě větví, má sudozpeřené listy s oválnými zakulacenými lístky a vzhledem na první pohled připomíná jetel. Drobné žluté květy s červenými žilkami bývají uspořádané až v šestičetných hroznech a jsou samosprašné. To zajímavé dobrodružství se po opylení – jak napovídá druhový název podzemnice – odehrává pod zemí.

Po opylení začne růst stopka se semeníky jako divá, ale směrem k zemi. Poté se zavrtává do půdy, kde je schopná dostat se do hloubky až šesti centimetrů. Pod zemí se vyvíjejí lusky, obvykle dlouhé 2 až 4 cm, uvnitř bývají 2 až 3 semena v papírovitém, hnědočerveném obalu. Počet lusků a jejich kvalita závisí na teplotě a kvalitě půdy, podzemnice je hodně teplomilná rostlina a potřebuje kvalitní, ale lehkou vysychavou půdu. Chlad a bahno nesnáší. Po dozrání plodů rostlina odumírá.

Pěstování na záhoně i v květináči

Kdybyste měli zájem vyzkoušet pěstovat podzemnici olejnou, tak s chutí do toho. Bude se jí dařit na venkovním záhonu, ale i v nádobě na balkoně. Jedná se o jednoletku, na jaře ji vysadíte a na podzim jí dáte své věčné sbohem, příliš se k ní tedy citově nevažte. Semena k výsevu nelze použít, pokud byla upravená ke konzumaci, tedy pražená. Ta k výsevu seženete v internetových obchodech.

  • Substrát musí být vzdušný, lehký, humózní a pokud možno vápenitý.
  • Semena nejlépe vzcházejí při teplotě nad 20 ̊C a více.
  • Sadbu, která má aspoň 10 cm výšky, lze sázet od druhé poloviny května na záhon nebo do nádoby ven, ovšem podle počasí a teploty

Rostliny potřebují aspoň 5 měsíců teplého počasí a dostatek vody, aby plody byly kvalitní. Ale na zahrádce v teplejší části republiky vám jistě radost udělá.

Rod podzemnice (Arachis) je velký, celkem 83 druhů roste v Jižní Americe, od Brazílie, Bolívie po severní Argentinu. Podzemnice olejná (Arachis hypogaea) má původ v Bolívii, kde roste v sezonně suchých oblastech. Lidé ji domestikovali a pěstovali už čtyři tisíce let před naším letopočtem. Jako chutná užitková rostlina byla postupně zavlečena téměř do celého světa, včetně Evropy. Pěstuje se až na jihu Slovenska, u nás dozraje také, ale výnosy nejsou takové, aby se vyplatily.

Buráky pro zdraví

Arašídy jsou velmi cennou potravinou, malé semeno obsahuje velké množství prospěšných látek. Jsou bohaté na bílkoviny, přírodní tuky a cukry, jsou plné všech vitaminů B, najdeme v nich hořčík, vápník, zinek a další dobrou polovinu periodické tabulky.

Jejich konzumace (v rozumné míře) pomáhá předcházet cukrovce, snižuje cholesterol, zpomaluje degeneraci mozku a z rozmixovaných semen získáte skvělé arašídové máslo. Možná se vám zdá, že to zní jako óda na podzemnici olejnou, že arašídy garantují i nesmrtelnost, blahobyt a světový mír. Mají však i negativa. Semena často podléhají plísním a rozhodně ne těm neškodným ze sýrů. Jejich další nectností je, že citlivým lidem mohou způsobit alergické reakce. Co naplat, není ráje bez hada.

Související články

Zdroj: časopis Receptář, veselebydleni.cz, sazenicka.cz