Málokterá květina dokáže nabídnout tak pestrou paletu barev jako hledíkovka. A to se některé kultivary dokonce pyšní hned dvěma barevnými odstíny najednou! Když si k tomu přičtete snadné pěstování a malé nároky této krasavice, vyjde vám hledíkovka jako ideální balkónová květina. Jenom na déšť si zrovna moc nepotrpí.
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Na video od Planting With Pablo, jak pěstovat hledíkovku, se podívejte na YouTube:
V jižní Africe roste přes dvacet druhů této krásky
Barevná letnička si rychle získává oblibu u všech pěstitelů balkónovek. Pochází z jižní Afriky, kde roste asi 20 druhů této krásky, některé jako drobné rostlinky, jiné jako vzrostlé keře. V našich podmínkách se pěstují jejich kříženci.
Jak jméno napovídá, hledíkovka je velmi podobná jiné, mnohem známější letničce, která je na našich zahradách jako doma. Ano, snadno si ji na první pohled spletete s mnohem robustnějším hledíkem. Hledíkovka má podobnou stavbu květu i drobné a úzké listy.
Nedávejte je na záhony kvůli větru a dešti
Hledíkovky jsou hodně křehké a snadno je vítr poláme. Jakmile se ale pohodlně usadí v truhlíku, spokojí se jen s malou péčí a pokvetou po celé léto. Hledíkovky nejsou vhodné na záhony také pro jejich špatnou snášenlivost deštivého počasí.
Nesnášejí přemokřenou půdu, ve které přestanou kvést a někdy i zajdou. Proto je lepší pěstovat je na krytých balkónech, tedy lodžiích.
Máte poslední šanci na výsev ze semen
Hledíkovky si můžete vypěstovat i sami ze semen, ale musíte začít brzy na jaře. Semena se vysévají v dubnu ve vytápěném skleníku nebo doma za oknem do výsevního substrátu, později se mladé rostlinky přesazují do substrátu pro surfinie, který je obohacen železem.
Po výsadbě rostlinky jen opatrně zalévejte, jejich odpor k přemokření je opravdu značný. Nehodí se proto ani pro pěstování v samozavlažovacích truhlících. Jednou za týden hledíkovky přihnojujte tekutým hnojivem.
Vzrostlé hledíkovky se pak vysazují na balkony od druhé poloviny května, ale klidně i později – vzhledem k jejich rychlému růstu. Vyžadují umístění na slunci, ale bez poledního úpalu. Nejlépe se proto hodí pro balkóny orientované na východní nebo západní stranu.
Nejvhodnější jsou pro balkónové květináče
Hledíkovky kvetou vytrvale po celé léto. V přestávce mezi kvetením můžete rostliny i sestřihnout, podpoříte tak jejich větvení a novou násadu květů. Díky své kráse a nenáročnosti jsou ideální volbou pro balkónové květináče, kde rozjasní okolí svými sytými barvami. Ačkoli nejsou příliš odolné vůči dešti, jejich nádhera a snadná péče přinášejí radost každému, kdo si je na svůj balkón vybere.
Zdroj: www.youtube.com, www.iprima.cz