Hortenzie, detail květenství.
Zdroj: Knumina Studios / Shutterstock.com

Jak pěstovat hortenzie v květináči?

Hortenzie jsou velmi oblíbené nejen na zahradě, ale také jako hrnkové rostliny. Speciální kompaktní kultivary s bohatým modrým květenstvím můžete v nádobě pěstovat po řadu let. Potřebují ale dostatek vody, kyselý substrát a nesvědčí jim příliš vysoké teploty.

Kvalitní hortenzie, připravené pro hrnkový způsob pěstování, jsou kompaktní se sytě zeleným listem, obsypané velkými květenstvími. Takové hortenzie se připravují speciální technologií zejména pro zimní a časně jarní prodej. Jsou nádherné, tomu ovšem odpovídá i cena. Když už se nám stane, že takovou parádu dostaneme, nebo si ji sami pořídíme, je dobré vědět, jak se k ní nejlépe chovat, aby vydržela a nestala se z ní záležitost pouze několika týdnů.

Hortenzie jako pokojová rostlina?

  • V domácích podmínkách se hortenzii snažíme zajistit světlé a pokud možno chladnější místo.
  • Pečlivě ji zaléváme – jen tak vydrží krásná, protože rostliny nesnášejí přeschnutí a jen těžko se z něj vzpamatovávají.
  • V létě můžeme rostlinu i s květináčem letnit na zahradě, na terase či balkonu.
  • V zimě bude potřebovat světlé místo s teplotou kolem 10°C.
  • Odkvetlé květy nezapomeneme odstraňovat.
hortenzie hortenzie Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hortenzie je vytrvalý opadavý keř a pokud nemáme doma vhodné podmínky pro její pěstování, je nejlepší ji na jaře vysadit do zahrady.

Hortenzii, kterou chceme trvale přemístit na zahradu, přesazujeme opravdu až v době, kdy nehrozí silnější mrazy; poměrně zkrátka ji seřízneme a pro první venkovní zimu jí dopřejeme ochrannou nastýlku proti mrazu. V chladnějších oblastech ji raději přikrýváme každoročně.  

V nádobách se snadno udržuje modrá barva květů

Pokud půda kyselá nebude, přemění se modré květy v růžové nebo narůžovělé. Modrá barva květů je totiž podmíněna kyselou půdní reakcí, hodnota pH se musí pohybovat v rozmezí od 3,5 do 4,2. V květináči lze optimální kyselé prostředí celkem dobře udržovat.

hortenzie - modrá varianta hortenzie - modrá varianta Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Druhou podmínkou „modrého kvetení“ je zajištění dostatku volně přístupných iontů hliníku v půdě. Do substrátu proto musíme dodat přídavek sloučeniny, která tyto ionty postupně uvolňuje. Zahradníci nejčastěji používají amonnohlinitý kamenec nebo síran hlinitý. Stačit by však mělo i běžné hnojivo, které zmíněnou sloučeninu obsahuje, k dostání je však i speciální hnojivo pro modré hortenzie.  Rostliny pravidelně přihnojujeme, a to nejen kvůli vybarvení květů. Ale protože zvláště v omezené pěstební nádobě potřebují doplňovat chybějící výživu.

Akční letáky