Říká se, že za vším se má hledat žena. V případě karafiátů je ale hlavní hrdinou muž – konkrétně rytmistr Josef Volšanský z Klatov. Ten se jednoho dne ocitl ve válce proti Napoleonovi a jako suvenýr z bojiště si vzal s sebou pár „francouzských“ semínek karafiátů.
Květinka se kupodivu v českých poměrech docela dobře „chytla“ a získala velký obdiv místních obyvatel. Není divu, že pak většina Klatováků chodila za Volštanským, jestli jim nedá také pár semínek této cizokrajné rostliny. A protože rotmistr nebyl lakomec, brzy se karafiáty rozšířily do českých zahrad…
Autor videa Gaga´s Garden vám ukáže, jak správně pěstovat karafiáty. Více na kanále YouTube.com.
Export do zahraničí
V roce 1822 se do Klatov přestěhoval botanik Michal Bullmann, začal ve svém hostinci prodávat vojákům řezané karafiáty, které sloužily jako dáreček pro dámy. Květiny šly dobře na odbyt a tak se stalo, že karafiáty netěšily jen české zamilované páry, ale staly se i vývozním artiklem do zahraničí.
Od roku 1830 se začaly vyvážet nejen do Německa, ale také do Itálie, Švédska a Austrálie. Bullmann coby botanik věděl, že kouzlo karafiátů spočívá v pestrosti a dlouhé životnosti. Proto jeho nabídka byla velmi rozmanitá.
Půvab ve váze
Řezané květiny – na rozdíl od těch v květináčích – mají jen omezenou životnost. Karafiáty ale patří mezi „držáky“, které ve vaší váze s trochou štěstí vydrží až tři týdny. Ovšem musíte jim k tomu trochu pomoci.
Jak? Ještě než kytky vložíte do vázy, seřízněte je o 2-3 centimetry. Odstraňte z nich spodní listy, které by ve vodě mohly zbytečně plesnivět a tím pádem i vytvářet úrodnou půdu pro různé bakterie.
Jakmile vložíte květinu do vázy, dejte ji na noc do nejchladnějšího místa v bytě. Pozor: Vázu s karafiáty nikdy nepokládejte poblíž ovoce, které uvolňuje ethylen (například banány nebo mango). Tyto plody urychlují proces zrání a v případě karafiátů i jejich vadnutí.
Nenáročné pěstování
Daleko lepší je, když budete pěstovat karafiáty na zahrádce nebo na terase. Nemusíte mít obavu, protože jde o rostlinku, která je poměrně nenáročná. Jediné, co potřebuje ke svému životu, je slunné stanoviště a prokypřenou písčitou zeminu (nejlépe dobře zásobenou vápníkem).
Výhodou karafiátů je také jejich odolnost vůči suchu, slunci, ale i mrazu. Na přezimování stačí, když rostlinky přikryjete prostěradlem a případně (u větších mínusových teplot) i igelitem. Jedině tak půda nepromrzne a karafiáty si uchovají život až do jara.
Rozkvetlá krása
Karafiáty můžete pěstovat na skalkách, zídkách nebo dekoračních mísách, kde vyniknou hlavně drobnokvěté odrůdy. Jejich výhodou je barevná pestrost, ale také efekt květinových koberců.
Pokud uvažujete o tom, že byste zasadili karafiáty na záhony, sáhněte raději po výraznějších a trvalejších odrůdách jako je karafiát zahradní. Zálivku dopřejte rostlinkám přiměřenou a snažte se jí mířit spíše na kořeny, abyste předešli případné hnilobě.
Rostlinky hnojte v průběhu vegetativního období a pak v průběhu květení. Pokud chcete, aby vám krásně kvetl, nezapomeňte včas odlomit odkvetlé části, aby rostlinka měla dostatek síly znovu vyrůst do krásy.
Zdroje: https://hnojik.cz, https://zahrada.bydleniprokazdeho.cz