Kávovník můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu.
Zdroj: tristan tan / Shutterstock.com

Jak pěstovat kávovník? Dopřejte mu vhodné osvětlení, zálivku a zimování

Rostlina, z jejíchž plodů pochází voňavá, povzbuzující káva, je i pěkným zeleným spolubydlícím v pokoji. Jak se o něj starat, aby prospíval a neshazoval listy?

plody kávovníku plody kávovníku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kávovník (Coffea) je z čeledi mořenovitých (Rubiaceae), kam patří i náš svízel a mařinka vonná. Nejrozšířenější je kávovník arabský (Coffea arabica), stálezelený samosprašný keř subtropického a tropického pásma původem z horských lesů Etiopie. Je s oblibou pěstován i jako pokojová rostlina. Není příliš náročný na světlo a brzy kvete a plodí červené, případně žluté dekorativní bobule.

Pěstování kávovníku

  • Kávovníku v létě vyhovují teploty 20–25 °C a bohatá zálivka.
  • Vyhovuje mu intenzivní rozptýlené světlo, nesnáší přímé slunce. V bytě ho umístíme u okna orientovaného na jihovýchod až jihozápad a v létě jej postavíme dále od okna nebo jej zastíníme záclonou.
  • Zeminu vyžaduje kyselejší (pH 5–6,5 – postačí substrát pro pokojové rostliny).
  • V létě jej jednou za dva týdny přihnojíme.
  • Kávovník přesazujeme každý rok na jaře, starší rostliny podle potřeby. Nezapomeneme také na kvalitní drenáž na dně květináče.

Zimování kávovníku

V zimě jsou vhodné teploty 15–20 °C a zálivka omezená v závislosti na teplotě v místnosti. Při poklesu teploty pod 12 °C rostlina přestává růst.

Kávovník je citlivý na chlad, kdy mu především v kombinaci s přelitím substrátu začnou zahnívat kořeny. V chladnu vydrží spíše sucho než přemokření. Také mu nevyhovuje suchý vzduch a průvan. Mnoha pěstitelům kávovník „odešel“, když na něj v zimě při větrání proudil studený vzduch.

květy kávovníku květy kávovníku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Opadávání listů

„Asi osm let pěstuji doma dva kávovníky. Oba kvetou a plodí, ale v posledních dvou letech je napadá nějaká choroba. Na listech nejprve zasychají jejich konce, poté se na nich objevují skvrny a listy opadávají. O jaké postižení jde a jak se proti němu bránit? Rostliny mám u okna na jižní straně domu, mají tam dost světla, ale přímé slunce na ně nesvítí“ napsala čtenářka Jana Nosková z Borovnice

Zasychání okrajů, žloutnutí a opadávaní listů je způsobováno převážně fyziologickými vlivy, tedy vážnějšími chybami v pěstování a náhlými změnami teploty či vlhkosti vzduchu a substrátu, změnami osvětlení, případně i nedostatkem některých prvků ve výživě. Kávovník hůře snáší delší chladno a slabší světlo. V zimě mu při teplotě pod 16 °C většinou žloutnou a opadávají spodní, nejstarší listy – nejlépe přezimuje při 18 °C. U starších rostlin listy pravidelně opadávají ke konci zimy i při dodržení všech ostatních pěstebních doporučení. Pokud tedy listy zasychají a opadávají, pak vždy nejprve zkontrolujte kořeny. Zahnívají-li, poškozené včas odstraňte a kávovník přesaďte do nového substrátu (vláknité rašeliny s přídavkem drceného dřevěného uhlí, případně písku) a do přiměřeně velkého květináče s dostatečnou drenáží. Rostliny s holými větvemi můžete po přesazení na jaře radikálně sestříhat, prostě odstraňte vše, co není hezké.

kávovník arabský (Coffea arabica) kávovník arabský (Coffea arabica) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak zalévat?

Nejčastější příčinou zasychání listů bývá špatný způsob zalévání. Pokud povrch substrátu proschne, rostlinu zalijte tak, aby voda protekla do misky a po hodině vodu, kterou rostlina „nevypila“, z misky vylijte. Když substrát (zvláště s větším podílem rašeliny) proschne celý a rostlina začne vadnout, je vhodné celý květináč ponořit do kbelíku s vodou a počkat, až ji substrát nasákne (přestanou z něj unikat vzduchové bublinky). Nejlepší je voda dešťová, ale postačí i dobře odstátá z vodovodu.

Rosení kávovníku prospívá

Zasychání listů může také způsobovat (hlavně v zimě v bytech s ústředním topením) nízká vzdušná vlhkost. V takovém případě rostlině prospívá rosení listů. V suchém prostředí je také vhodné dát květináč do větší podmisky na vrstvu keramzitu či kamínků a do misky nalít vodu do výše vrstvy kamínků. Voda se z mezer mezi kamínky odpařuje a vytváří tak rostlině vlhčí mikroklima. Zejména starší rostliny kávovníku jsou také citlivé na změnu stanoviště a na průvan, kdy pak shazují listy.

Akční letáky