V oblastech, kde již nehrozí přízemní mrazíky, můžete kvetoucí rostliny vysadit v polovině dubna.
Zdroj: Profimedia

Jak pěstovat macešky, aby měly co nejkrásnější květy? Stačí dodržet pár zásad

Violky jsou u nás velmi oblíbené květiny, které pěstujeme v květináčích nebo záhonech. Už dávno odzvonilo době, kdy se přezdívaly jako „hrobové kytky“. Kdysi se jim přezdívalo třeba pětbolestí, fialičky nebo koření srdečné.

Zdroje: abecedazahrady.dama.cz, www.ceskestavby.cz, www.magazinzahrada.cz

Maceška zahradní, nebo také violka zahradní, je jednoletá až dvouletá bylina, která dorůstá výšky 15-30 cm. Můžete se z nich těšit zhruba od března do září a vybrat si lze z nepřeberného množství barevných odstínů.

Maceška zahradní, nebo také violka zahradní, je jednoletá až dvouletá bylina Maceška zahradní, nebo také violka zahradní, je jednoletá až dvouletá bylina Zdroj: Profimedia

Jak na „předpěstování“

Začínejte v červnu, květů se dočkáte na podzim a znovu další rok na jaře. Pokud výsev provedete na začátku září, květ spatříte přibližně příští rok v březnu. Semínka vysejte do skleníku, teplota nesmí klesnout pod 15 °C. Udržujte je ve vlhku, jinak zaschnout a zdechnou. Silné jedince vysaďte v srpnu do květináčů a dejte na světlé místo, ale někam, kde nebude mrznout! Tam vám rostlinky přezimují.

Hurá, konečně vysadit!

V oblastech, kde již nehrozí přízemní mrazíky, můžete kvetoucí rostliny vysadit v polovině dubna. Jinde si holt musíte vyčkat... až po „zmrzlejch“, což je polovina května. Nezapomeňte, že macešky nemají rády přímé sluneční paprsky a sucho. Nejideálnější je polostín. A když jim budete pravidelně otrhávat odkvetlé květy, bude jejich doba květu o to delší.

Když už jsem se zmiňovala na začátku o hrobech, víte, že existuje zemina určená přímo na ně? Já koukala jak puk! Takže pokud jí někde uvidíte, klidně jí na macešky kupte.

I violky napadají škůdci!

Na nemoci moc netrpí, ale může je potrápit třeba slimák. Ten dokáže zlikvidovat snad vše, co mu přijde do cesty. Mšice také otravují, ale napadení snadno poznáte – rostliny mají zkroucené listy. Na ně si připravte domácí postřik, který tady u nás, v iReceptáři, 100 % najdete. Já o něm psala před několika dny, ale naleznete ho určitě i od jiného autora (pokud vás nějakým způsobem mé články štvou, což je normální jev..někdo rád to, jiný tohle..).

Macešky nám poslouží i jinak než ozdoba zahrádek nebo oken. Jsou jedlou dekorací na dorty, zákusky, můžete je přidat i do salátů. A pokud chcete udělat v létě dojem na návštěvu, nechte rozkvést kostky ledu, vypadá to skvostně!

Macešky nebyly dříve moc oblíbenou rostlinou. Uspořádání lístků a květů prý připomínalo macechu a její dcery. Přinášela domů neštěstí. Možná právě proto je lidé dávali na hroby, tam už neplechu neudělaly.

S pěstováním macešek začínejte v červnu, květů se dočkáte na podzim a znovu další rok na jaře S pěstováním macešek začínejte v červnu, květů se dočkáte na podzim a znovu další rok na jaře Zdroj: Profimedia

Violky mají i své léčivé účinky. Sbírá se kvetoucí nať, která pomůže při gynekologických zánětech, onemocněních močového měchýře a dýchacích cest, zabraňuje vypadávání vlasů.

Moje mamka to malinko přehnala s výsadbou do květníků, tak jeden strčila za plot srnce, která tam každý den dochází pít z námi vytvořeného pítka. A jak si šmakovala, ve vteřině macešky v čudu!

Akční letáky