Maliny patří do každé zahrady

Drobné zahradní ovoce jako jsou maliny bereme často na lehkou váhu. Sladká dobrota je ale víc, než to. Je to ovoce bohaté na vitaminy, antioxidanty i vlákninu. Jako mnohé lesní a zahradní drobné ovoce i maliny obsahují malé množství cukru, i když se zdají být velmi sladké.

Látky v nich obsažené napomáhají zdraví srdce, ale také podporují fungování mozku. Díky antioxidantům mají i jisté protirakovinné účinky, i když nejde v žádném případě o lék.

Velké množství variant se dnes pěstuje doslova po celém světě. Mezi největší producenty patří Rusko, Mexiko a Srbsko. Dnes můžete také častěji natrefit na červené a červenorůžové plody, ale také fialové, žluto zlaté či černé. Maliníky není těžké pěstovat, přesto je nutné dodržet několik základních podmínek pro to, abyste se mohli těšit ze skvělé úrody každý rok.

Ať už máte maliny léta nebo se teprve chystáte na jejich výsadbu, podívejte se na příspěvek z YouTube kanálu ZAHRADA PRO RADOST. Autorka vám poví všechno nejen o pěstování maliníků, ale i o jejich využití.

Zdroj: Youtube

Jak pěstovat maliny?

Pro maliníky je nezbytné dobře osluněné stanoviště. Zvládají horko a žár velmi dobře, k dozrání potřebují alespoň 6 hodin přímého slunečního světla. Dobře prospívají například u plotů, kde nebývají zastíněné ani z jedné strany.

I kdy je jisté, že potřebují dobrou a ideálně i pravidelnou zálivku, vyhovují jim především dobře propustné půdy. Maliník v žádném případě nemůže stát ve vodě či jílu. Půdu má raději neutrální či mírně kyselou

Přihnojování maliníku je možné dusíkatými hnojivy jako je dobře vyzrálý hnůj či zákvas ze slepičinců. Protože jde o rostlinu spíš kyselomilnou, rozhodně nikdy půdu nevápněte.

Maliníky lze rozdělit na dvě základní skupiny, a to jednou plodící a takzvané remontantní, které plodí déle nebo chcete-li dvakrát. Pro kvalitu sklizně, a hlavně volby způsobu řezu, je nutné vědět, do které skupiny vaše rostlina patří. Řez provádějte bezpodmínečně každý rok.

Maliníky nepotřebují oporu. Maliník není poléhavý keř na okraji cest, ale tvoří ho pruty vysoké až dva metry, které stářím ztrácejí na plodnosti. Právě proto je zcela zásadní a nutný řez. Redukcí méně plodných prutů docílíte bohatému nasazení na květ i pozdější sklizně.

Maliny mulčujte. Mají rády kyselejší prostředí, proto jim nevadí ani posekaná tráva a ta naopak vytvoří skvělý mulč a podmínky pro růst. Takového mulče může být i docela velké množství. Zbavíte se tím části trávy a zajistíte, že budou mezi malinami hůř prorůstat plevely a zároveň si rostliny udrží víc vláhy, i když jsou na velmi osluněném stanovišti a budou tak moci s vodou lépe hospodařit.

Sklízení malin

Sklizeň je ideální během suchých dní. Maliníky je třeba obcházet pravidelně, protože dozrávají postupně, ale rychle v závislosti na oslunění. Sklízejte maliny, dokud jsou ještě pevné a krásně vyzrálé.

Pokud je nemůžete rovnou zkonzumovat nebo použít v kuchyni, hned je zmrazte. I když mražením ztrácejí na textuře a po rozmražení jsou vodnaté a měkké, tímto způsobem si udržují velmi vysoké množství nutričních látek, které je srovnatelné s čerstvými plody.

Související články

Zdroje: hobbyfarms.com, health.com, almanac.com, magazindoma.cz