Mučenka obří či křídlatá (Passiflora alata).
Zdroj: Amani A / Shutterstock.com

Jak pěstovat mučenky, aby kvetly i plodily?

Mučenka je krásná popínavá teplomilná rostlina, které se daří i v našich bytech. Za dobrou péči se odvděčí oslnivými květy a někdy dokonce i lahodnými plody. Pěstovat můžete mnoho druhů poměrně nenáročných mučenek.

Mučenkám vyhovuje jim běžný, středně lehký substrát pro pokojové rostliny.

V době bujného růstu potřebují více vody. Pokud je necháme vyschlé déle než den, mohou uschnout. Na druhou stranu by však substrát neměl být přemokřený, kořeny by mohly uhnívat.

Důležitá je také vlhkost vzduchu, mají rády časté rosení.

Přihnojování je prospěšné, zvláště v době bujného růstu. ale pozor na to, že přemíra hnojení může způsobit, že rostliny bujně porostou, ale nepokvetou. Jistější je úsporné dávkování, nebo speciální hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny.

Květ mučenky jazykovité (Passiflora ligularis). Květ mučenky jazykovité (Passiflora ligularis). Zdroj: Luckythanya / Shutterstock.com

Přes léto mučenkám velmi prospívá letnění na přímém slunci. Nádobu můžeme zakopat do země k opěrné konstrukci tak, že zemina je v úrovni okolí.

Na opěrnou konstrukci nesmíme zapomenout ani při bytovém pěstování, protože výhony dorůstají do několikametrových délek.

V zimě mučenky potřebují klid

 • Měli bychom se snažit, aby mučenky přes zimu zcela zastavily růst. Mnohé druhy snášejí mráz, například některé odrůdy známého druhu Passiflora caeruela vydrží i minus osm stupňů.

  Na podzim, kdy noci začínají být chladné, přesuneme rostliny na zimoviště.
 • Odřežeme veškerý kořenový systém, který během letnění prorostl do okolní zeminy.
 • Zároveň zkrátíme nadzemní část. Osvědčuje se zkrácení asi na 30 centimetrů.
 • Přes zimu zaléváme velmi opatrně podle množství světla a teploty, která by se měla optimálně pohybovat mezi sedmi a patnácti stupni. Nižší teploty mohou způsobit opadání listů.
 • Na jaře potom hlavní výhony zkrátíme na jednu třetinu a loňský boční obrost na dvě až tři očka. 

Jak se dočkat plodů mučenky?

Květ mučenky banánové (Passiflora mollissima). Květ mučenky banánové (Passiflora mollissima). Zdroj: archiv

Jako ovocné, pro plody pěstované druhy, se doporučují např.:

 • mučenka purpurová - Passiflora edulis
 • mučenka banánová - Passiflora mollissima
 • mučenka jazykovitá - Passiflora ligularis
 • mučenka jablkovitá - Passiflora maliformis
 • mučenka obří (křídlatá) - Passiflora alata
 • mučenka obrovská - Passiflora quadrangularis s plody i více než kilogram těžkými.
Plody mučenky jazykovité (Passiflora ligularis). Plody mučenky jazykovité (Passiflora ligularis). Zdroj: phortun / Shutterstock.com

Pokud nám nestačí květy, ale chceme si pochutnávat na plodech, měli bychom se postarat o opylení, protože většina mučenek je jen zčásti samosprašných. Nejlépe pochodíme, pořídíme-li si víc druhů nebo odrůd. Nejjednodušší je utrhnout prašník a potřít jím důkladně blizny.

Akční letáky