Letničky ostálky, cínie (Zinnia elegans)
Zdroj: Surachai / Shutterstock.com

Ostálky pokvetou až do prvních mrazů, když nebudete dělat tyto zbytečné chyby

Nechte zahradu kvést i na podzim. Naučte se pěstovat krásné ostálky a vaše zahrada bude plná barev až do prvních mrazíků. Jak pěstovat cínie, aby se jim dařilo co nejdéle?

Zdroje: www.ceskestavby.czliving.iprima.cz

Ostálky vás budou těšit až do zimy

Ostálky čili cínie jsou okrasné květiny, které jsou oblíbené právě na podzim díky tomu, že dlouze a barevně kvetou. I když nás na podzim může těšit i řada jiných kvetoucích rostlin, cínie nabízejí pestrou škálu výrazných sytých barev. Cínie jsou převážně letničky a různé odrůdy se liší nejen bohatostí květu, ale také vzrůstem. Můžete se poroto setkat s cíniemi nizoučkými, dorůstajícími jen okolo 20 cm, ale také s jejich vysokánskými kolegyněmi, které mohou dosáhnout téměř jednoho metru.

Ostálky čili cínie jsou nádherné v zahradě i ve váze. Ostálky čili cínie jsou nádherné v zahradě i ve váze. Zdroj: Profimedia

Nenáročné ostálky pokvetou jen na slunci

I když jsou cínie vyhledávanými rostlinami, jejichž dlouhé kvetení až do prvních mrazíků s nich dělá nádherné podzimní společnice, na jejich výsev musíte myslet samozřejmě na jaře. Vysévají se do nádob nebo záhonů už od konce března. Výsev na konečné stanoviště je v případě cínií nejlepší, ale předpěstování a sadba semenáčků je také možná.  

Ostálky milují dostatek slunce i vláhy, ale nejsou nijak náročné. I když pochází ze střední a severní Ameriky, ostálkám se u nás daří velmi dobře a těší bohatým kvetením po celou sezonu, respektive od května do listopadu. Jsou to také květiny vhodné k řezu, takže celé léto i podzim mohou zdobit na vašem stole.

Cínie a astry jsou na konci léta nepřekonatelné. Cínie a astry jsou na konci léta nepřekonatelné. Zdroj: Profimedia

Jak se postarta o ostálky na podzim?

Aby vám cínie krásně kvetly až do mrazíků, musí mít především hodně světla a dostatek vláhy. Pokud je podzim sušší, zalévejte cínie i nadále a budou vás těšit ještě dlouho. Důležitý je také dostatek prostoru, který nesouvisí jen s rozvojem rostliny, ale přílišná hustota rostlin vede k častějšímu napadení houbovými onemocněními. Na podzim kolem ostálek ukliďte, ostříhejte vadnoucí zeleň a dopřejte tak ostálkám vzdušnosti. Cínie déle vydrží také díky okopávání a přihnojování, ale s tím už na podzim zbrzděte a používejte podzimní nedusíkatá hnojiva.

Akční letáky