Ibišky rostou divoce v tropických a subtropických oblastech skoro po celém světě. Rod Hibiscus je opravdu obsáhlý, zahrnuje 200 až 300 druhů. Patří do čeledi rostlin slézovitých (Malvaceae) a pokud si prohlédnete květy slézu, jistě najdete podobnost.
Ibišek je důvěrně známý i u nás, právem patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny.

Čínská růže s obrovskými květy

Asi nejčastěji potkáme krásný ibišek čínský neboli čínskou růži (Hibiscus rosa–sinensis), běžně pěstovaný jako pokojová rostlina. Pochází z jihovýchodní Asie a je dnes jedním z nejčastěji v tropech pěstovaným okrasným keřem, který bývá vysoký asi 5 metrů. U nás doroste tolik, kolik mu to dovolí prostor a péče pěstitele.

  • Vejčité listy jsou 6 až 10 cm dlouhé, mohou být i různě zvlněné, vykrajované i panašované.
  • Krásné, výrazné květy se na rostlině objevují jednotlivě a jsou široké až 15 cm.

Pokojové ibišky můžeme pěstovat, ba přímo si z nich udělat sbírku, v mnoha barvách. Kromě růžově červené, která patří původnímu divokému druhu, je to hlavně červená v různých tónech, ale také různé odstíny oranžové, žluté, růžové i barva bílá. Značná je i rozmanitost velikostí a tvarů. Květy s nápadně vyčnívajícími tyčinkami mohou být rovné, zvlněné, stříhané, poloplné i plné. Rostlina nejvíce kvete od června do podzimu, ale ojedinělé květy se mohou objevit kdykoliv.

Jak pěstovat pokojový ibišek?

Od června do září ibišku prospěje pobyt venku, ovšem nikoliv na slunečním úpalu. V každém případě rostlinu po přenesení ven alespoň po dva týdny stíníme.

Pokud si koupíme malou a již kvetoucí rostlinu v obchodu, bývá často už ve skleníku ošetřena regulátorem růstu, proto jí může kompaktní tvar vydržet i rok. Po této době má ovšem pokojový ibišek hlavně v přehřátém a nepříliš světlém bytě snahu vytvářet dlouhé výhony a jen málo květů. Snažme se mu proto poskytnout to nejlepší možné osvětlení.

  • Zálivka by měla být rovnoměrná.
  • Ibišek je náročný na živiny, proto mu na jaře a v létě určitě prospěje každý týden přihnojení plným hnojivem – tedy hnojivem se všemi základními živinami.
  • Pro pokojový ibišek je ideální zimování v chladnější místnosti s teplotami 12 až 14 °C. Teplota by neměla poklesnout pod 10 °C; mráz tento druh zničí spolehlivě.
  • Koncem února pak můžeme udělat i dosti hluboký řez (na polovinu výšky) a rostlinu vytvarovat. Později během vegetace jen občas zaštípneme příliš dlouhé výhony.
  • V předjaří je také pravý čas pro přesazování. Půdu volíme humózní, výživnou s podílem rašeliny; vhodné složení mají prodávané zahradnické substráty.

Domácí rozmnožování je docela snadné, stačí, když třeba v červnu vrcholové řízky zapíchneme do zeminy a přikryjeme je sklenicí.