obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak pěstovat pokojový ibišek: zálivka, hnojení, řez a letnění

Veliké, jakoby sametové květy sytých barev rozkvétají na úhledném, pěkně olistěném keříku. Ibišky zkrášlí každý pokoj, dodají mu barvy, měkkost, pohodu. Jak však docílit pěkného tvaru rostliny a bohatého kvetení?

Ibišky rostou divoce v tropických a subtropických oblastech skoro po celém světě. Rod Hibiscus je opravdu obsáhlý, zahrnuje 200 až 300 druhů. Patří do čeledi rostlin slézovitých (Malvaceae) a pokud si prohlédnete květy slézu, jistě najdete podobnost.
Ibišek je důvěrně známý i u nás, právem patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny.

Čínská růže s obrovskými květy

Asi nejčastěji potkáme krásný ibišek čínský neboli čínskou růži (Hibiscus rosa–sinensis), běžně pěstovaný jako pokojová rostlina. Pochází z jihovýchodní Asie a je dnes jedním z nejčastěji v tropech pěstovaným okrasným keřem, který bývá vysoký asi 5 metrů. U nás doroste tolik, kolik mu to dovolí prostor a péče pěstitele.

  • Vejčité listy jsou 6 až 10 cm dlouhé, mohou být i různě zvlněné, vykrajované i panašované.
  • Krásné, výrazné květy se na rostlině objevují jednotlivě a jsou široké až 15 cm.

ibišek ibišek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokojové ibišky můžeme pěstovat, ba přímo si z nich udělat sbírku, v mnoha barvách. Kromě růžově červené, která patří původnímu divokému druhu, je to hlavně červená v různých tónech, ale také různé odstíny oranžové, žluté, růžové i barva bílá. Značná je i rozmanitost velikostí a tvarů. Květy s nápadně vyčnívajícími tyčinkami mohou být rovné, zvlněné, stříhané, poloplné i plné. Rostlina nejvíce kvete od června do podzimu, ale ojedinělé květy se mohou objevit kdykoliv.

Jak pěstovat pokojový ibišek?

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Od června do září ibišku prospěje pobyt venku, ovšem nikoliv na slunečním úpalu. V každém případě rostlinu po přenesení ven alespoň po dva týdny stíníme.

Pokud si koupíme malou a již kvetoucí rostlinu v obchodu, bývá často už ve skleníku ošetřena regulátorem růstu, proto jí může kompaktní tvar vydržet i rok. Po této době má ovšem pokojový ibišek hlavně v přehřátém a nepříliš světlém bytě snahu vytvářet dlouhé výhony a jen málo květů. Snažme se mu proto poskytnout to nejlepší možné osvětlení.

ibišek ibišek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Zálivka by měla být rovnoměrná.
  • Ibišek je náročný na živiny, proto mu na jaře a v létě určitě prospěje každý týden přihnojení plným hnojivem – tedy hnojivem se všemi základními živinami.
  • Pro pokojový ibišek je ideální zimování v chladnější místnosti s teplotami 12 až 14 °C. Teplota by neměla poklesnout pod 10 °C; mráz tento druh zničí spolehlivě.
  • Koncem února pak můžeme udělat i dosti hluboký řez (na polovinu výšky) a rostlinu vytvarovat. Později během vegetace jen občas zaštípneme příliš dlouhé výhony.
  • V předjaří je také pravý čas pro přesazování. Půdu volíme humózní, výživnou s podílem rašeliny; vhodné složení mají prodávané zahradnické substráty.

Domácí rozmnožování je docela snadné, stačí, když třeba v červnu vrcholové řízky zapíchneme do zeminy a přikryjeme je sklenicí.

Akční letáky