obrázek z archivu ireceptar.cz

Jak pěstovat půvabné orchideje rodu Dendrobium?

Každý květ přináší radost, která podpoří touhu zkusit další druh nebo odrůdu. Pokud si zvolíte Dendrobium, je třeba znát i druh – pěstují se totiž velmi odlišnými způsoby.

Orchideje rodu Dendrobium skrývají jistý háček. Je známa více než tisícovka druhů z Asie, Austrálie a Tichomoří a jejich rozmanitost způsobuje těžkou hlavu i zkušeným pěstitelům. Nejčastěji se setkáme s dvěma skupinami hybridů, které se zásadně liší požadavky na přezimování.

 

Dendrobium bigibbum Dendrobium bigibbum Autor: Archiv ireceptar.cz

Teplomilné orchideje

Odrůdy z teplomilného druhu Dendrobium bigibbum jsou nejčastějšími orchidejemi pěstovanými k řezu. Pocházejí z východního pobřeží Austrálie, kde rostou na stromech či na sluncem rozpálených skalách. Potřebují celoročně pokojové teploty, umístění na jižním okně a přiměřenou zálivku i v zimě.

 

Dendrobium nobileDendrobium nobileAutor: Archiv ireceptar.cz

Orchideje, které vyžadují zimní klid

Zcela jinak pěstujeme Dendrobium nobile, jeho odrůdy a blízké druhy s podobnými požadavky. Dendrobium nobile má silné článkované pahlízy a opadavé listy. Zimu musí prožít při teplotách kolem 10-15 °C se silně sníženou zálivkou, ale s dostatkem světla. Hodí se do zimních zahrad, na málo vytápěné chodby, verandy a do podobných prostor. Chceme-li tedy koupit některý z těchto druhů, zjistíme si nejprve jeho životní nároky, abychom předešli zklamání.

Foto: Romana Rybková

Akční letáky