Dendrobium nobile, hybrid
Zdroj: Romana Rybková

Pěstovat orchideje rodu Dendrobium není složité. Stačí se vyvarovat častých chyb

Každý květ přináší radost, která podpoří touhu zkusit další druh nebo odrůdu orchidejí. Pokud si zvolíte Dendrobium, je znalost druhu velmi důležitá – pěstují se totiž velmi odlišnými způsoby.

Orchideje rodu Dendrobium, pro které bratři Preslové vybrali české jméno stromobytec, skrývají jistý háček. Je známa více než tisícovka druhů z Asie, Austrálie a Tichomoří a jejich rozmanitost způsobuje těžkou hlavu i zkušeným pěstitelům. Nejčastěji se setkáme s dvěma skupinami hybridů, které se zásadně liší požadavky na přezimování. Chceme-li tedy koupit Dendrobium, zjistíme si nejprve životní nároky, abychom předešli zklamání.

Teplomilné orchideje

Dendrobium bigibbum Dendrobium bigibbum Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odrůdy z teplomilného druhu Dendrobium bigibbum jsou nejčastějšími orchidejemi pěstovanými k řezu. Pocházejí z východního pobřeží Austrálie, kde rostou na stromech či na sluncem rozpálených skalách. Potřebují celoročně pokojové teploty, umístění na jižním okně a přiměřenou zálivku i v zimě.

Orchideje, které vyžadují zimní klid

Dendrobium nobile Dendrobium nobile Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zcela jinak pěstujeme Dendrobium nobile, jeho odrůdy a blízké druhy s podobnými požadavky. Dendrobium nobile má silné článkované pahlízy a opadavé listy. Zimu musí prožít při teplotách kolem 10-15 °C se silně sníženou zálivkou, ale s dostatkem světla. Hodí se do zimních zahrad, na málo vytápěné chodby, verandy a do podobných prostor.

Foto: Romana Rybková

Akční letáky