Přestože nevlastníte zahradu, nemusíte se vzdávat vlastnoručně vypěstovaných domácích rajčat. Stačí, pokud máte balkon, lodžii nebo terasu. Jejich pěstování je nenáročné a zvládne ho s přehledem i každý začínající pěstitel. Odměnou vám bude voňavá a chutná úroda.

Co můžete pěstovat na balkoně a pěstovat ze semen již od jara? Podívejte se na YouTube video na kanálu Plant Lady Prague:

Zdroj: Youtube

Správné umístění

Pro úspěšné pěstování rajčat je vždy nutné zvolit správnou lokalitu. Rostliny vyžadují dostatek světla, teplo a sucho. Proto jim dopřejte slunnou část venkovního prostoru.

Protože jsou rajčata značně citlivá na nadměrnou vlhkost, je nejvhodnější balkon orientovaný na jih nebo západ, který je navíc zakrytý střechou. V případě, že střechu nemáte, je potřeba sazenice umístit tak, aby jim při dešti nestékala na listy voda.

Výživný substrát

Pokud se chcete dočkat bohaté úrody rajčat, neopomeňte jim dopřát záhřevnou půdu s dostatečným množstvím živin. Vysaďte je nejlépe do substrátu pro plodové zeleniny nebo do klasického zahradnického substrátu.

Výborným řešením je chlévský hnůj, který si můžete pořídit i ve formě granulí. Vložte ho na dno nádoby a pak ho doplňte zeminou. Využít můžete i nadrobno rozsekanou trávu. Vzhledem k tomu, že se během svého rozkladu silně zahřívá, napomáhá tak rychlému a zdravému růstu. Rajčata během celé sezóny vždy pravidelně přihnojujte, nejlépe formou zálivky.

V truhlíku i květníku

Pokud budete pěstovat zakrslé a keříčkové balkonové odrůdy rajčete, jsou vhodné samozavlažovací truhlíky o délce 50 cm, kam je možné umístit tak 3 sazenice. Nejenže nebudete muset rostliny tak často zalévat, ale vyhnete se i jejich přemokření, které je častou příčinou plísní a hnilob.

V případě, že zvolíte rajčata tyčková, pěstujte je ve větších květnících, protože vyžadují k růstu mnohem více prostoru. Použijte nádoby s minimálním průměrem 40 cm a hloubkou 30 cm. Čím bude mít rostlina více místa, tím lépe.

Zálivka

Rajčatům dodávejte pravidelnou zálivku, ale pozor na již zmíněná rizika převlhčení. Zalévejte vždy pouze tak, aby mohla okolní půda dostatečně stačit proschnout.

Vyštipujte

Aby se mohly po celou dobu růstu plně vyvíjet hlavní výhony rajčat, vylamujte ty postranní. Výsadba se tak nezahustí a zároveň předejdete nežádoucím chorobám. Rostliny tak budou dostatečně provzdušněné.

Zdroje: www.abecedazahrady.dama.cz, www.denik.cz