Rajčata mají od vyklíčení po sklizeň poměrně dlouhou vegetační dobu. Semínka se proto vysévají již v březnu a sazenice je třeba opatrovat v teple až do doby, kdy pomine nebezpečí posledních mrazíků. Ty teplomilná rajčata nesnášejí. Ideální doba pro předpěstování sazenic jsou dva měsíce. Ven je ideální vysazovat rostliny vysoké kolem 20 cm, ale pěkně zelené a košaté, nikoli vytáhlé z nedostatku světla.
Tyčková rajčata
Tato skupina odrůd je vhodná pro pěstování na záhonech i ve sklenících. Každá rostlina potřebuje oporu, k níž je třeba ji vyvazovat. Pokud ale zvolíte oblíbené spirálovité kovové opory, stačí rostliny včas navést a budou se ovíjet samy.
Hrozny květů a plodů vyrůstají z hlavního kmínku a postranní výhony paždí listů, které rostlinu zbytečně vysilují a zahušťují, je třeba pravidelně odstraňovat, vylamovat, dokud jsou co nejmenší. Odstranit bývá vhodné i nadbytečné listy, pokud jsou příliš husté a málo vzdušné.
Keříčková rajčata
Keříčkové odrůdy květy a plody tvoří naopak na krátkých postranních výhonech, které se proto nevylamují. Rostliny dorůstají do tvaru košatých keříků a nepotřebují oporu, zato však zaberou více místa do šířky. Nejsou proto příliš vhodné do skleníků a fóliovníků.
Nízké odrůdy keříčkových rajčat jsou ideální pro pěstování v nádobách na balkónech a terasách, vyšší se hodí na záhony.
Příprava půdy pro výsadbu a hnojení
- Půdu nakypřete do hloubky 25 cm, navrch nasypete přibližně 10 cm silnou vrstvu kompostu a zapravte ji do půdy.
- Kompost je rovněž vhodné přidávat přímo do jam pro sazenice.
- Půdu kolem rostlin je velmi vhodné mulčovat.
Úrodu podpoří přihnojování organickými hnojivy, jako jsou zkvašené slepičince nebo dobře uleželý hnůj. Dnes lze tyto produkty zakoupit i v sušené a granulované, nebo tekuté formě, která se přidává do zálivky. Na trhu jsou i speciální hnojiva pro rajčata či plodovou zeleninu, žádoucí je zvýšený obsah draslíku.
Přihnojit potřebují především rostliny pěstované v nádobách, a to v době květu a násady plodů. Pozor však na přehnojení dusíkem, které vede ke zvýšené tvorbě listů na úkor plodnosti.
Pěstování venku
Pro venkovní pěstování je třeba volit polní odrůdy.
Rajčatům svědčí vyvýšené záhony, ve kterých se snadno prohřívá půda. Rostlinám prospívají kořeny v teple.
Při prvních náznacích houbových onemocnění, které se projevují především za deštivého počasí, odstraňovat a likvidovat napadené části.
- Zasáhnout lze fungicidními postřiky proti plísním.
- Účinnou prevencí jsou i přípravky zvyšující odolnost vůči padlí na bázi rostlinných olejů.
- Ideální prevencí je pak pěstování rajčat pod stříškou či u jižní stěny domu, kde na ně neprší (o to vyšší musí být samozřejmě zálivka).
- Ze stejného důvodu se rostliny při zálivce nesmí kropit na listy.
Pěstování ve skleníku
Pod krytem je úroda rajčat spolehlivá a výběr odrůd neomezený. Můžete je zde pěstovat volně na záhoně, který je vhodný pokrýt mulčovací textilií, nebo ve velkých květináčích, pytlích apod. Nádoby je třeba opatřit drenážními otvory a důsledně zalévat.
Rajčatům svědčí teplo, ale zároveň potřebují dostatek čerstvého vzduchu, skleník proto musí být, zvláště v horkých letních dnech, dostatečně větrán.
Tyčkové odrůdy lze ve sklenících pěstovat na klasických pevných oporách, nebo na provazech či provazových sítích, zavěšených od stropu. Když rostliny dosáhnou ke stropu (nebo pokdu již nasadily šest plných hroznů plodů), je třeba jejich vrcholové konce zastřihnout.
Podle Knihy Moje zeleninová zahrádka, nakladatelství Reader´s Digest Výběr