Jak na sadbu rajčat?

Je polovina května! Nastal čas, kdy se nebudete muset obávat vysadit ven rajčata ani další teplomilné rostliny ven. Pokud máte skleník nebo fóliovník, tak už jste možná rajčata a další zeleninu vysadili.

Pěstujete-li rajčata už dlouho, jistě máte své postupy, na které nedáte dopustit a samozřejmě pěstovat se dá i bez fíglů. Jenže sezóna je krátká a rajčata by měla stačit narůst, vykvést i odplodit dostatečně rychle, abyste ze sklizně měli co nejvíc! Proto si přece s rajčaty dáváte tu práci.

Jak na výsadbu ve skleníku, ale i do nádob vám ukáže autorka a zkušená zahrádkářka ve svém příspěvku na YouTube kanálu Zahrada pro radost.

Zdroj: Youtube

Co milují rajčata?

Co jste se mohli přiučit? Rajčata potřebují:

  • dostatečně prohnojenou na živiny bohatou půdu,
  • ideálně teplo od nohou, respektive od kořenů,
  • vápník je nutný pro dobrý vývoj plodů, které mohou trpět deficitem,
  • oporu v podobě tyče nebo jiné treláže,
  • zasadit mírně pod úroveň a zešikma, aby mohla rostlina pustit kořeny i ze stonku.

Co dalšího je dobré vědět a jak zajistit skvělou úrodu? Rajčata je vhodné přihnojovat, ale nejdřív dva týdny po přesazení. U přihnojování platí, že je nutné dodržovat návod od výrobce, pokud používáte průmyslově vyráběná hnojiva, protože přehnojené plody plné dusičnanů si můžete vypěstovat i vy doma.

Rozhodně nejde o nešvar, který by se týkal velkovýroby. Z počátku je vhodné podpořit růst kořenového systému a zeleně hnojivy bohatými na dusík. Z přírodních hnojiv jde například o zákvas z kopřiv nebo slepičinců.

Co umí skleník, ale záhon ne?

Ve skleníku navíc máte možnost pracovat také s teplotou prostředí, kde rajčata rostou. Jestliže chcete podpořit růst zeleně, pak je vhodné udržovat podmínky jako v džungli čili teplé a vlhké. Rajčatům však vyhovuje vzdušná vlhkost okolo 60 % a v každém případě byste neměli zalévat na list.

V okamžiku, kdy jsou rostliny dostatečně silné, s rozvinutým kořenovým balem i nadzemní částí, listy jsou tmavé a stonky silné, přichází čas na podporu násady na květ a zrání plodů, což lze podpořit jak hnojivy s nižším obsahem dusíku a větším obsahem draslíku, tak změnou podmínek ve skleníku.

Násadu na květ rostlin zajistíte střídáním teplot, respektive tím, že budou teploty denní přirozeně vyšší a denní o něco nižší. Přichází tedy čas větrat a rostlinám dopřát přirozeně noční ochlazení skleníku. Také pro opylení květů je nutné větrání skleníku, aby mohl dovnitř vniknout hmyz, ale případně můžete přírodě pomoci manuálním opylením štětečkem.

I ve skleníku rajčata vyštipujeme

Samozřejmě i ve skleníku je potřeba dát rajčatům veškerou nutnou péči. Kromě vyvazování k opoře jde například i o vyštipování zálistků. Tím se zbavíte neplodných větévek a zajistíte lepší úrodu. Tyto neplodné zálistky vyrůstají z paždí větévek a stačí je odstranit prsty.

Později, během sezóny, je vhodné také začít odstraňovat listy od spodu, ale ne nijak drasticky. Dělá se to proto, aby se na rostlinu nedostávali škůdci a nemoci, konkrétně obávané plísně. Odstraňují se proto větvičky, které se země dotýkají nebo padají velmi nízko k zemi.

Na konci sezony někteří přistupují také k prořezání koruny, ale jde již o postup, který má své odpůrce i zastánce. Nicméně na konci sezóny hrozí, že plody nestihnou dozrát. Proto přistupují někteří zahrádkáři také ke značné redukci koruny rajčat, aby mohly sluneční paprsky proniknout k plodům rostliny, která již stejně spěje ke svému konci a tolik olistění nepotřebuje.

Související články

Zdroje: producegrower.com, pestitelka.cz