Sasanka rozkošná, známá také jako vábná či něžná, je vytrvalá trvalka s hlízami, která každoročně v březnu a dubnu oživuje zahradu svými půvabnými květy. Její modré, fialové, bílé a růžové květy připomínají sedmikrásky a vytvářejí efektní koberce barevných květů. Jak tuto krásnou rostlinu úspěšně pěstovat?

Na video od Northlawn Flower Farm o tom, jak pěstovat sasanky, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Sasanka je nenáročná na pěstování

Sasanka rozkošná je nenáročná na pěstování a nabízí mnoho možností využití ve vaší zahradě. Rostlina preferuje slunné a chráněné stanoviště, ale dobře snáší i polostín. Nejlepšími podmínkami pro růst jsou lehké, dobře propustné půdy s vysokým obsahem humusu a živin. Na jaře potřebuje pravidelné zalévání, ale v létě dává přednost suchu.

Pokud si přejete pěstovat sasanku rozkošnou v nádobách, je důležité zajistit dobrou drenáž. Použijte hrubý písek, perlit nebo štěrk a nasypte jej do květináče asi do třetiny výšky. Rostlinu je také vhodné na podzim zakrýt chvojím nebo listím, aby přečkala mrazy.

Sasanka patří mezi nejoblíbenější jarní květiny

Sasanka rozkošná se množí semeny, samovýsevem nebo dělením trsů. Semena můžete vysévat v říjnu, zatímco dělení trsů provádějte na jaře po odkvětu. Nejčastěji se však sasanka pěstuje z podzimních výsadebních hlíz, které se sází do hloubky 5 cm a ve vzdálenosti 5 až 8 cm od sebe.

Sasanka rozkošná je jednou z nejoblíbenějších jarních květin díky svému ranému kvetení a půvabným květům. S dobrou péčí a správnými podmínkami pěstování můžete s její pomocí vytvořit nádherný jarní a barevný koutek ve své zahradě či na balkóně.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.iprima.cz