Tulipán patří mezi nejpěstovanější a druhově nejbohatší cibuloviny na celém světě. Původní botanické druhy pocházejí ze západní a střední Asie (od oblastí západní Číny, přes Afghánistán, Írán, Irák až po Kavkaz), odkud se některé druhy postupně rozšířily i do jihovýchodní Evropy – na Balkán a do Řecka. Několik endemických (jinde na světě se nevyskytujících) druhů najdeme i na Kypru a Krétě. Pěstovány byly již ve staré Číně...

Pěstitelé dělí tulipány na dvě základní skupiny – botanické, tj. původní přírodní druhy, a zahradní tulipány. Zahradní tulipány se pak dále třídí podle různých kritérií (velikost rostliny, doba květu, tvary a barvy květů a dalších) do mnoha dalších skupin, z nichž si určitě vybere i ten nejnáročnější pěstitel. Známe například jednoduché rané tulipány, plnokvěté ranné, Darwinovy tulipány, liliokvěté tulipány, střapaté tulipány, jednoduché i plné pozdní tulipány a mnohé další.

Velikost rostlin i s květy se pohybuje kolem 10–80 cm a květy jsou téměř ve všech možných barvách a jejich kombinacích, které najdou uplatnění jak ve velkoplošných parkových výsadbách, tak na menších zahradních záhonech nebo skalkách.

Výsadba a pěstování

  • Tulipány vyžadují slunné stanoviště s propustnou, výživnou, neutrální až mírně kyselou (pH 6–7) hlinitopísčitou půdou. Prospěje jim i dostatečná výživa (viz níže).
  • Záhony by měly být zryté do hloubky 20–30 cm, aby byla půda pod rostlinami dostatečně vzdušná a propustná.
  • Cibule sázíme na záhony (podle počasí) koncem září a během října.
  • Podle odrůdy a velikosti cibule je vsazujeme asi 8–15 cm hluboko a asi 10–20 cm od sebe.

Pozor na příliš časné výsadby!

Tulipány koření poměrně rychle a do začátku zimy se spolehlivě ujímají. Ačkoliv se cibule tulipánů objevují na trhu již na začátku léta, dřívější výsadba než v uvedeném termínu se nedoporučuje, rostliny by mohly vyrašit ještě na podzim a nemusely by pak zimu přežít, nebo by byly na jaře velice oslabené.

Tulipány vyžadují hnojení

Pro zakořenění a první fázi jarního vývoje a růstu získávají rostliny živiny ze staré cibule, která postupně odumírá a místo ní se vytváří nová a několik cibulek dceřiných (tzv. brut), jimiž se tulipány rozmnožují. Poté, co jsou živiny ze staré cibule vyčerpané, potřebují rostliny pro zdravý vývoj a kvetení dostatek živin v půdě.

  • Ideální je připravit na podzim před výsadbou pro záhony výživnou kompostovou zeminu ve směsi s pískem v poměru 5:2.
  • Do země můžeme vpravit i vhodná pomalu rozpustná hnojiva či proleželý kompost či zkompostovaný hnůj, čerstvý je ovšem nevhodný (na trhu jsou speciální hnojiva pro cibuloviny i granulovaná organická hnojiva, která podobně jako pravý hnůj prospívají i půdě).
  • Pokud máme záhony s tulipány již založené, hnojíme je od jara pravidelně zálivkou asi jednou za 14 dní plným hnojivem či tekutými slepičinci.

Péče o květy a rostliny po odkvětu

Tulipány mají poměrně rychlý vývoj, vegetace u nich trvá kolem 4–5 měsíců.

  • Během jarního růstu a kvetení udržujeme záhony s tulipány stále mírně vlhké, za sucha rostliny rychle odkvétají a oslabují se.
  • Po odkvětu květní stonek odštípneme, aby se rostlina nevysilovala tvorbou plodů.

Po určité době začnou listy tulipánů postupně žloutnout a odumírat, ale odstraňovat bychom je neměli, dokud neseschnou úplně. Živiny z odumírajících listů se totiž stahují do cibulí a přetvářejí se zde v zásobní látky, proto je z rostlin odstraňujeme až zcela uschlé (to nastává většinou během června až července).

Uchovávání, přesazování a množení cibulek

Pokud jsou rostliny na stejném místě delší dobu (více než 3–4 roky), bývá porost již dosti zahuštěný díky rozrůstání dceřiných cibulek a také zemina je již vyčerpaná. Zvláště cibulky šlechtěných tulipánů ocení přesazování, drobnokvěté botanické tulipány mohou kvést na jednom místě po mnoho let.

Cibule v době kdy zatáhly listy vyjmeme z půdy, odlomíme dceřiné cibulky, veškeré zdravé a plně dorostlé cibule důkladně očistíme a osušíme, uskladníme je v přepravkách či papírových sáčcích na vzdušném místě při teplotě kolem 20 °C a na podzim je opět vysadíme. Během skladování cibulky pečlivě kontrolujeme a likvidujeme všechny nemocné.

Pokud chceme cibule vysadit na stejné místo, je dobré vybrat na záhonu zeminu asi do hloubky 40 cm a nahradit ji novou, nejlépe výše zmíněnou směsí kompostové zeminy a písku. Nově vysazené cibule můžeme nechat na záhonu celoročně do doby, než se porost opět příliš zahustí a půda vyčerpá.

Inspirace z Průhonic

Většina lidí si produkci tulipánů spojuje hlavně s Holandskem. Avšak i u nás jsou zahrady, kde se pěstováním a šlechtěním tulipánů zabývají instituce i soukromí zahradníci.

Poměrně rozsáhlou sbírku tulipánů mají již několik desítek let například v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy, kde vypěstovali i několik nových kultivarů, patřících k nejkvalitnějším na světě (např. „Gavota“, „Rajka“, „Havran“, „Antarktica“ a další). V jarních měsících můžete v Průhonicích obdivovat rozsáhlé plochy osázené různobarevnými tulipány a dalšími cibulovinami. Zdejší zahrada, byť v menším vydání, připomíná proslulé holandské zahrady.