Kamélie (Camellia japonica) je jedna z nejkrásněji kvetoucích pokojových rostlin. Legendární dřevinu, jejíž půvabné květy připomínají ušlechtilé čajové růže, hýčkali v Číně a Japonsku pro její krásu odedávna. Voní kouzlem starých časů, před sty lety často kvetla v zámeckých sklenících a oranžeriích i v našich zemích. Je blízce příbuzná čajovníku a její půvabné květy se rozvíjejí uprostřed zimy. Podle kultivaru mohou být bílé, červené, růžové i strakaté, jednoduché, sasankovité i plné pivoňkovité. Kamélie je velmi dlouhověká a rozkvétá každou zimu. Aby kvetla, potřebuje však vhodné podmínky a citlivou péči.

Jak pěstovat kamélii?

V dnešních bytech není snadné poskytnout kamélii teplotu, při které nejlépe prospívá. V domě už odpovídající místo najdete snáze. Kamélii vyhovuje teplota mezi 5-15 °C, otužilé rostliny dokonce krátkodobě snesou i mírný mráz, ne však prudké změny teplot. Je tedy ideální květinou pro zimní zahrady, chladnější,a le světlé haly a chodby, zasklené verandy, nevytápěné nebo temperované místnosti. Kamélie potřebuje dostatek rozptýleného světla, nejlépe u východně orientovaného okna - přímé sluneční paprsky však vhodné nejsou. Na jaře, až odkvete, jí vyhovuje postupné oteplení.

Pokud to nejde jinak, můžete kamélii pěstovat i při vyšší teplotě, bude však méně kvést a nebude v tak dobré kondici. Pokud ji umístíte na co nejchladnější, ale světlé místo, co nejdále od radiátorů, a budete ji dostatečně zalévat a zvlhčovat vzduch v okolí rostliny, může se jí dařit obstojně.

Letní odpočinek

  • V červnu omezte závlahu i vlhkost vzduchu (více větrejte, rostlinu neroste) aby rostlina nasadila na poupata.
  • Přes léto jí prospěje letnění, tedy pobyt venku, na závětrném, stinném místě.
  • Kamélie se přesazují jednou za dva až tři roky, starší exempláře ještě méně často. Pěstují se v mírně kyselém substrátu, určeném pro kyselomilné pokojové rostliny, nebo pro rododendrony a azalky.
  • V době před rozkvětem a při květu kamélii opět zalévejte více, a to odstátou, měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Substrát by neměl nikdy vyschnout.
  • V zimě rostliny pravidelně přihnojujte hnojivem bez obsahu vápníku.
  • Pozor na to, že kamélie je velmi citlivá na časté kolísání teplot i vlhkosti vzduchu, a může shodit poupata. Před květem ji pokud možno nepřemisťujte.
  • Rostlinu můžete množit dřevitými řízky.

Výlet za kaméliemi

Krásnou sbírku kamélií, kterým je i pře 50 let, pěstují například v zámeckých sklenících v Rájci nad Svitavou, v zámeckém zahradnictví, jež je součástí zámeckého parku. V botanické zahradě v Liberci najdete v uklidňujícícm pavilonu s krásným jezírkem a japonskými kapry okouzlující stromky kamélií, jejichž věk přesahuje 200 let.