Zázvor je superpotravina s mnoha zdravotními benefity a poměrně výraznou chutí. Má velice pestré využití v kuchyni, kde se používá nejen v suché formě jako oblíbené koření, ale jeho kořen je také důležitou přísadou mnoha pokrmů a nápojů. Vypěstujte si svůj vlastní zdroj, stačí vám jen správný kousek zázvoru ze supermarketu a květináč!
Jak pěstovat doma nebo na zahradě zázvor? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Bylinkový ráj Michaela:
Zázvorovník lékařský (Zingiber officinale)
Přesný původ zázvoru není zcela známý a stále zůstává malou záhadou. Poprvé se pravděpodobně vyskytl v jižních oblastech Číny. Postupně se dostal i do Indie a následně do celého světa.
V našich končinách je známý od 13. století, kdy se v tehdejších apatykách prodával v sušené formě jako lék, anebo byl k dostání naložený v cukru jako pamlsek. Jeho produkci se dlouhodobě věnuje hlavně Asie, Indie, Čína a Indonésie, v posledních letech patří mezi jeho dodavatele i severní Austrálie, Jižní Amerika a Nigérie.
Kořen plný zázraků pro zdraví
Zázvorový kořen je dar z přírody s mohutnou silou pro posílení organismu. Pomáhá bojovat proti chřipce a rýmě, ale je i skvělou prevencí proti nepříjemnému nachlazení.
Pomůže vám i v případě střevní chřipky. Zázvor je proslulý svými antiseptickými, protihorečnatými a protizánětlivými vlastnostmi. Uleví od bolestí hlavy, žaludečních potíží a nepříjemných cestovních nevolností.
Výběr správného oddenku
Při nákupu zázvoru vybírejte vždy čerstvý kořen. K výsadbě jsou vhodné jen lesklé a neseschlé oddenky, nejlépe takové, které mají několik oček, případně žlutý vydutý stvol nebo rovnou rašící pupen. Pro pěstování stačí kořen menší, který se bude postupně rozrůstat.
Jak zázvor pěstovat
Část zázvoru s výhonem odřízněte a nechte ránu 2 dny při pokojové teplotě zaschnout. Následně připravený oddenek vložte do květináče tak, aby pupeny směřovaly nahoru. Vhodné je použít substrát pro pokojové rostliny smíchaný s trochou rašeliny. Dopřejte zázvoru širší nádobu, aby se měly oddenky kam rozrůstat. Zasazený zázvor umístěte na teplé a světlé místo.
Pravidelná, ale odpovídající zálivka
Zázvor vyžaduje pravidelné zalévání, ale mějte na paměti, že v tomto případě platí, že méně vody je lepší než přelití. Zázvorový kořen je totiž velmi náchylný k uhnití. Ideálním řešením je vrstva drenáže, která přebytečnou vodu odvede. Za několik týdnů se na zasazeném zázvoru objeví první zelené výhonky. Na podzim omezte zálivku a nechte květináč vysychat.
Přesazení
Během rozrůstání je dobré zázvor přesadit do většího květináče. Když výhony zaschnou a časem i odpadnou, nastává po vás čas sklizně. Zhruba po 8 až 10 měsících bývá zázvor řádně rozrostlý. Většinu můžete spotřebovat a část si můžete opět zasadit.
Zdroje: www.fajntip.cz, www.zahrada-centrum.cz, www.bylinky21.eu