Chcete mít brzo z jara zeleninu i bez skleníku?
Zdroj: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Chcete mít brzo z jara zeleninu i bez skleníku? Vytopte rostlinám záhon zespodu

Máte na zahradě kompost, který vám už přerůstá přes hlavu, a nevíte, jak ho využít? Přidejte ho do záhonu. Vaše rostlinky tak budou mít dostatek živin, teplo a vy méně starostí s hnojením.

Listí, zeleninové zbytky, zahradní odpad, ale i káva nebo podrcené vaječné skořápky. Z toho všeho, a dalších organicky rozložitelných věcí, se skládá kompost. Všechno toto slouží jako potrava pro mikroorganismy, houby, hmyz a žížaly, kteří z kompostu tvoří zlato pro zahradníky a jejich zahradu. Kompost totiž obsahuje všechny hlavní i vedlejší živiny, které rostliny potřebují k životu. Navíc také zlepšuje strukturu půdy, jež je pro rostliny domovem.

Jen dobrý kompost

Nejlepší kompost je starý kompost. Je černohnědé barvy, vlhký, drobivý a jednotné textury. Tento humus je pro rostliny nejlépe stravitelný.

Nejlepší kompost je starý kompost. Je černohnědé barvy, vlhký a drobivý Nejlepší kompost je starý kompost. Je černohnědé barvy, vlhký a drobivý Zdroj: KaliAntye / Shutterstock.com

Částečně rozložený kompost prospívá také půdě. Krmí žížaly a půdní bakterie. Ty pak kompost zpracovávají a rozkladné procesy vytvářejí teplo. Právě to potřebujeme pro jarní výsadbu. (Zdroj: harvesttotable.com)

Jak kompost zapracovat

Mnoho zahrádkářů pěstuje rostliny pouze v kompostu. Pro některé rostliny však tato metoda není vhodná. Mohou se totiž spálit. Proto je vždy lepší zkombinovat kompost s půdou a nechat prostor kořenům. Živiny z rozkládajícího se kompostu si budou brát postupně.

Nejdřív si vyměřte plánovaný záhon a z něj odstraňte hlínu do hloubky cca 35 cm. Dejte ji na bok, použijete ji později. Do vytvořené díry pak navezte kompost a rozprostřete ho. Přidejte tolik kompostu, aby vrstva měla kolem deseti centimetrů. Poté díru zaplňte částí zeminy. Jelikož jste 10 cm věnovali kompostu, trochu hlíny vám zbude. Z ní můžete vytvořit val, který bude obíhat záhon. Tento val poslouží na ochranu rostlin. Nejdříve však na celý záhon položte černou netkanou textilii a nechte ji tam několik dní. Zemina se krásně prohřeje.

Sadba a ochrana

Do prohřáté zeminy sázejte otužilou jarní zeleninu jako cibuli, ředkvičky, saláty, špenát, listovou zeleninu. Nyní záhon přikryjte bílou textilií, kterou zatižte až za valem. Tím pádem se textilie nadzvedne a vytvoří tak nad rostlinami stříšku.

Bílá netkaná textilie ochrání jarní výsevy před chladným počasím. Bílá netkaná textilie ochrání jarní výsevy před chladným počasím. Zdroj: Vadym Zaitsev / Shutterstock.com

Díky tomu budou chráněné proti jarnímu studenému vzduchu. Jakmile se oteplí, textílii sundejte. Nyní jsou vaše sazenice vyživovány nejen účinným přírodním podlahovým topením, ale také sluníčkem. (Zdroj: www.jakpestovat.cz)

Akční letáky