Rozmarýn je stálozelený keř, který původně přišel ze Středomoří. Rychle se ale rozšířil do celého světa, kde se nejprve používal nejen pouze jako koření, ale zejména jako léčivá bylinka. Staří Řekové a Římané z něj vyráběli víno.

Ne kvůli tomu, že by to byla nějaká skvělá náhražka, nýbrž kvůli tomu, že věřili, že rozmarýn má léčivé účinky na srdce. Používali jej jako lék proti srdeční slabosti.

Youtube video, jak se starat o rozmarýn, najdete na kanále Mini Urban Farm:

Zdroj: Youtube

Jak podpořit růst rozmarýnu

Dnes už se rozmarýn jako lék na srdce nepoužívá. Ale za to se opravdu hojně používá v kuchyni pro dochucování masa a jiných pokrmů. Někdy se však stane, že vám tato rostlinka začne usychat.

Pomocí triku s teplou vodou ji však můžete snadno vzkřísit. Jako první je důležité vědět, že rozmarýn, vzhledem k tomu, že pochází ze Středomoří, je zvyklý na teplo, slunce a nemusíte jej vůbec často zalévat. České kotliny tudíž nejsou úplně nejlepším prostředím pro tuto rostlinu.

Pokud jej však zasadíte do truhlíku, který vystavíte slunci, bude se u vás mít pěkně. Nejtěžší částí bude jej nechat správně vyklíčit. V tom vám ale pomůže tento trik. Semena rozmarýnu nasypte do mělké mísy.

Poté je zalijte teplou, nikoliv vařící, vodou. Nechte semena namočená několik hodin, a poté je opatrně vyndejte a osušte. Vysejte je do mělkého květináče asi půl centimetru do směsi zeminy a písku. Květináč zakryjte pomocí plastového obalu.

Květináč položte na teplé a slunné místo a máte hotovo. Tímto způsobem vám semínka vyklíčí rychle, jako blázen.

Jak se starat o klíčící rozmarýn

Rozmarýn má sice rád teplo, ale to neznamená, že má rád suchou půdu. Vždy, když uvidíte, že má rozmarýn suchou zeminu, přilijte mu trochu vody. Stačí jen rozprašovačem zeminu postříkat trochou teplé vody.

Tímto způsobem budete mít již za několik týdnů nové a silné rostlinky rozmarýnu. Díky tomuto postupu budete odměnění krásnými modrofialovými kvítky a naprosto dokonalým kořením.

Související články

Zdroje: www.dudlu.cz, www.pestitelka.cz