Řízkování je jednou z oblíbených možností, jak množit mnohé zahradní i pokojové rostliny. Zkušení zahradníci ale také vědí, že je pro podporu rychlejšího a spolehlivějšího zakořenění oddělených částí rostlin vhodné použít některý z dostupných stimulátorů.

Můžeme samozřejmě sáhnout po klasických průmyslových výrobcích, ale ti z nás, kteří dávají přednost ekologičtější a dlouhodobě udržitelnější péči o zahradu, jistě sáhnou raději po stoprocentně přírodní variantě. Ani takových není málo, záleží jen na našem výběru. 

Podívejte se na youtube, ve videu od Chilli farmer se dozvíte další informace:

Zdroj: Youtube

Pomohou nám včely

Pokud bychom chtěli řízky v první řadě ochránit před možnými problémy a napadením chorobami, pak stačí zvolit docela obyčejný, ale svým způsobem zázračný včelí med. Podpoříme-li ještě navíc jeho sílu špetkou skořice, nebudou mít plísně žádnou šanci řízek napadnout.

Jeho konec jednoduše namočte do medu, který je možné naředit vodou, a následně do skořice. Pak už je možné bez obav sázet. 

Gel z aloe vera

Vynikající účinky aloe vera známe všichni doslova na vlastní kůži. Popáleniny, i zanícená místa na pokožce, ale i mnohé další neduhy, pomůže vyřešit bez větších problémů. Zvládá totiž napomáhat regeneraci buněk a jejich rychlejší obnově, tedy i růstu.

Proč by tedy nemohla blahodárně působit i v tomto případě? Gel z listů této rostliny můžeme tedy s důvěrou využít místo syntetického stimulátoru, protože je jim svým složením více než jen podobný.

Aminokyseliny, vitamíny, ale i další látky potřebné k úspěšnému zakořenění v něm jistě každý řízek najde. Stačí přitom před zasazením konec řízku na několik vteřin do gelu ponořit – a je po starostech. 

Kouzelná vrbová voda

Máte v blízkosti k dispozici vrbové proutky? Pokud ano, máte z poloviny vyhráno. Právě odvar z jejích mladých proutků je totiž výborným antibiotikem, které zabrání napadení zárodku budoucí rostliny nežádoucími patogeny.

Vrbovou vodu si ale budete muset předem vyrobit, což však není nic složitého. Budete potřebovat jen na krátké kousky nakrájené proutky, jejichž přibližný objem je možné odměřit například běžným hrníčkem.

V poměru 1:3 je zalijeme vroucí vodou a necháme alespoň dva dny louhovat. Následně vrbovou vodu slijeme a máme připravený vynikající prostředek, který zajistí mnohem vyšší úspěšnost při zakořeňování. 

Kokos, nebo ocet?

Pokud by vám ani tyto nabízené metody stále ještě nepřipadaly dostatečně účinné, vždy je možné zkusit použít roztok jablečného octa, kdy k jeho výrobě stačí jediná lžička octa na litr vody.

Pro milovníky kokosu je tady také příležitost využít stejným způsobem kokosové mléko, které slijeme z koupeného ovoce. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost podpory růstu řízků, přejeme v pěstitelské práci hodně štěstí a radosti z výsledku.

Související články

Zdroje: blog.firsttunnels.co.uk, www.jugglingactmama.com, fignut.com