Zalévání je důležitou součástí péče o rostliny, ale je podstatné to nepřehánět. Nadměrná zálivka, která vede k přemáčení půdy, může rostlinám ublížit stejně jako sucho. Vždy je nutné zohlednit druh rostliny a samozřejmě i aktuální stav počasí. Jaké jsou hlavní příznaky přemáčené půdy, které se brzy projeví na rostlinách?

Jak přesně na zalévání rostlin? Jakým způsobem a jak často? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu CANNA Official:

Zdroj: Youtube

Žloutnutí listů

Žloutnutí listů je jedním z nejčastějších příznaků přemáčené půdy. Kořeny pěstované rostliny totiž nemají dostatek kyslíku, bez něhož nemohou absorbovat živiny. Nadbytek vody se pak odráží na barvě listů, které postupně žloutnou a později i opadávají.

Hniloba kořenů

Dalším vážným následkem nadměrné vlhkosti jsou závažná houbová onemocnění. Napadají hlavně kořenový systém, kdy není horní část rostliny dostatečně vyživována a postupně celá odumírá.

Značně zpomalený růst

Přemokřená půda brání kořenům rostlin v řádném růstu a rozvětvení. Bohužel se tak pěstovaná rostlina velice pomalu vyvíjí. Má nejen tenké stonky, ale i listy a zpravidla není schopná květu.

Plíseň a houbové choroby

Nadměrně vlhké prostředí je také bohužel ideální pro růst plísní a hub. Zmíněné nemoci napadají postupně celou rostlinu. Zpravidla se začnou projevovat jako první na listech.

Opadávání listů

Ačkoliv to zní možná absurdně, příliš mnoho vlhkosti vede i k vadnutí a opadávání listů. Kořeny totiž nemohou absorbovat vodu, i když je jí v půdě dostatek a správně ji do nich transportovat.

Tipy na závěr

Pokud se chcete vyhnout přemokření půdy, zalévejte rostliny pouze tehdy, když je to skutečně nutné. Nejlépe hned po ránu, anebo navečer, kdy nesvítí plné slunko.

Související články

Zdroje: www.bloomscape.com, www.higarden.cz, www.nasezahrada.com