Pod kořenový bal podsuňte plachtu, v níž ho vyzvednete a přemístíte
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak přesadit vzrostlý stromek nebo keř? Zkuste to v zimě

Pokud není půda příliš zmrzlá, můžete přemístit keře nebo malé stromky, které jste vysadili na nesprávní místo. Právě v zimě, když spí, je ideální čas pro přesazení vzrostlejších dřevin.

Přesazování několik let starého stromku nebo keře

  • Větve svážeme k sobě.
  • Kolem kmínku rýčem obryjeme kruh o průměru 60-80 cm, řídíme se velikostí přesazované dřeviny. Na vnější straně okruhu odryjeme zeminu nejméně na hloubku rýče.

Kořenový bal obryjte kolem dokola Kořenový bal obryjte kolem dokola Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Po stranách kořenového balu rycími vidlemi opatrně uvolníme část zeminy z vláknitých kořenů, abychom snížili hmotnost balu. Ostrým rýčem kořenový bal oddělíme i zespodu.

Kořeny lehce osvoboďte rycími vidlemi Kořeny lehce osvoboďte rycími vidlemi Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Kolem dokola odřízneme kořeny, které již nelze vykopat.
  • Keř i s kořenovým balem přemístíme do nové, předem přichystané jámy na pevné plachtě (nejvýhodnější jsou lochtuše nebo travnice, které lze snadno zavinout; plachtu bez úchytů z obou stran kolem balu pevně držíme).

Pod kořenový bal podsuňte plachtu, v níž ho vyzvednete a přemístíte Pod kořenový bal podsuňte plachtu, v níž ho vyzvednete a přemístíte Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Rostlinu vykloníme ke straně, plachtu podsuneme pod bal, pak rostlinu vykloníme na druhou stranu a plachtu opět posuneme. Celou ji pak z jámy snadno vyzvedneme a přemístíme.

Pokud se bal rozpadá, můžeme ho ještě v jámě stáhnout pruhem pevné fólie či textilie. Jestliže se zemina z balu přesto uvolní, nic není ztraceno, rostlině jsme zachovali tolik kořenů, kolik jen šlo. Obnaženým kořenům před výsadbou prospěje lázeň v zemině či kompostu rozředěném na kašovitou hmotu.

kořeny bychom měli narušit co nejméně, jedině tak bude naše snaha mít šanci na úspěch kořeny bychom měli narušit co nejméně, jedině tak bude naše snaha mít šanci na úspěch Zdroj: Shutterstock.com / Zigzag Mountain Art

Starší dřeviny potřebují před přesazením přípravu

U stromů či keřů, jejichž koruna je širší než jeden metr, se vyplatí připravit kořeny již předcházející zimu:

  • Vykopeme stejný kruh jako při přesazování mladších rostlin, ale širokého jako koruna.
  • Příkop prohloubíme co nejvíce, a když narazíme na kořeny, ostrým rýčem nebo sekáčkem je přesekneme.
  • Jámu poté naplníme kompostem, sešlápneme jej a prolijeme.

Do příští zimy do něj prorostou vláknité kořeny. Tehdy vykopeme kruh vně loňské jámy. Nové kořínky pak opatrně uvolníme ze zeminy po stranách balu. Dostaneme se tak na velikost loňského oříznutí, což je pro transport přijatelnější. Po straně však z balu vykukují nové kořínky, které rostlině usnadní začátek druhého života. Jáma, do níž rostlinu přesadíme, musí být dostatečně prostorná, abychom kořínky neohýbali. Postupně je prosypáváme kompostem a nakonec důkladně zalijeme.

Akční letáky