Podzimní výsadba cibule.
Zdroj: Profimedia

Jak správně zazimovat cibuli zasazenou na podzim?

Lidé na zimu většinou své nářadí uklidí do kůlny a nechají zahradu ulehnout do tvrdého zimního spánku. Víte ale, že je mnoho zeleniny, kterou lze pěstovat i v tomto nevlídném období? Vybrali jsme pro vás cibuli!

Cibuli totiž můžete na podzim vysadit naprosto s klidem. A v čem je výhoda? Dočkáte se větších a chutnějších cibulí! Sazeničky by měly ještě stihnout zakořenit, ale neměly by vyrazit ze země!

I nyní se můžete pustit do práce, neboť sázet cibuli lze přibližně až do konce listopadu. Tak rychle do toho, ať se v příštím roce můžete těšit z vynikajících cibulek, kterou budete sklízet velice brzy.

Cibule je malý zázrak. Cibule je malý zázrak. Zdroj: Shutterstock.com

Výhody podzimního sázení

Jak jsme již psali v úvodu, cibule by měla být chutnější a větší, ale nejedná se o jediné výhody. Podzimní výsadba je lepší v tom, že sazenice stihnout zakořenit a do zimy vyráží vyzbrojené silným kořenovým systémem. Dalším plus je ochrana před škůdci, protože ti se vyskytují spíše na jaře.

A rozhodně nejlepší výhodou je fakt, že cibuli sklidíte časně zjara a dočkáte se své vlastní vitamínové bomby.

Cibule je velmi bohatá na nejen na vitamíny, ale zároveň je plná důležitých látek. Cibule je velmi bohatá nejen na vitamíny, ale zároveň je plná důležitých látek. Zdroj: profimedia.cz

Jakou cibuli na podzim vysadit?

Můžete zasadit v podstatě jakoukoliv cibuli, ale nejlépe uděláte, když pořídíte cibuli ozimou. Ta zahrnuje několik odrůd, které jsou vhodné k přezimování. Některé jsou známé desítky let, jiné jsou horkou novinkou. Odrůda by neměla být náchylná k vybíhání. Smiřte se také s tím, že pokud nás letos čekají delší holomrazy, nevydrží žádná cibule, bohužel. Přírodě se poručit nedá.

V našich podmínkách se nejlépe bude dařit odrůdám:

Gerda – tato odrůda má 2x vyšší množství vitamínu C v nati. Využívá se zejména v italské a čínské kuchyni.

Hiberna – velká kulovitá cibule, která je vysoce výnosná a dobře přezimuje.

Augusta – sklízet ji budete brzy, neboť má krátkou vegetační dobu. Augusta nabízí středně velkou velikost cibule.

Jak na sázení

Sazeničky se dávají do 8 až 10 cm hloubky, což je více než při výsadbě na jaře, aby byly sazeničky chráněny před mrazem. Měly by být od sebe zhruba 5 centimetrů a řádky udělejte od sebe asi 15 cm. Sazenice důkladně překryjte zeminou.

Až tohle všechno dokončíte, dejte si tu práci a překryjte záhon netkanou textilií.

Nezapomeňte na zálivku! Obzvlášť, kdyby byl suchý podzim.

Až napadne v zimě sníh, pokud tedy nějaký napadne, nelekejte se, nic se sazenicím pod sněhovou pokrývkou nestane.

Právě podzim je naprosto ideální dobou, ve které lze zasadit cibuloviny. Právě podzim je naprosto ideální dobou, ve které lze zasadit cibuloviny. Zdroj: profimedia.cz

Skladování cibule

Pokud budete sklízet rané suché cibule, musíte počítat s tím, že vám uskladněná vydrží max. tři až šest měsíců.

 Zdroje: chalupari-zahradkari.czgardenerspath.comsazenicka.cz

Akční letáky