To, co na vánoční hvězdě obdivujeme, nejsou květy, ale sytě barevné, sametové listeny. Nicméně bez rozvití poměrně nenápadných kvítků se dokonale nevybarví. Kvetení vánoční hvězdy je vyvoláváno fotoperiodicky – rostlina reaguje na délku dne. A není to den dlouhý, co by ji přiměl ke kvetení, ale naopak den krátící se. Aby se hvězda začala připravovat na kvetení, potřebuje každý den nejméně 12 hodin tmy.

Zatemňování pro krásné barvy

V druhé půli října je nejvyšší čas dopřát vánoční hvězdě před den dostatek rozptýleného světla, ale v noci skutečnou tmu. Po čas temné periody rostlinu nesmí osvítit nic, dokonce i silné pouliční osvětlení ji může zmást, ačkoli by při něm jakožto zdroji světla nepřežila. A noci musí být také delší, nežli za našeho podzimu bývají. Rostlinu proto večer zakryjeme a ráno odkryjeme tak, aby byla ve tmě 12 a ještě lépe 14 hodin. Dobře poslouží větší kartónová krabice, silný papírový pytel, konstrukce potažená tmavou látkou.

Pěstování

Teplomilné mexické rostlině se daří při pokojové teplotě okolo 20 °C. Dáváme pozor, aby neofoukla a nenastydla - neměla by stát blízko okna, kterým větráme, nebo okna netěsnícího.

Zalévat bychom měli měkkou vodou o pokojové teplotě tak, aby byl substrát stále mírně vlhký, ale nikoli přemokřený. Tenké velké listy hvězdy odpaří poměrně mnoho vody, proto musíme hlídat, aby substrát neproschnul. Vodu v podmisce však stát nenecháváme. Velmi prospěšná je také vyšší vlhkost vzduchu, proto rostlinu často rosíme. V její blízkosti můžeme umístit odpařovač nebo mlhovací fontánku.

Do zálivky přidáme jednou týdně hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny nebo pro citrusy – to je vhodné zvláště pokud hvězdě začínají žloutnout listy.