Popínavky nejsou lákadlem jen na stěny domů. Máte na zahradě zeď, která nevypadá zrovna esteticky a vysloveně si říká o nějakou krásnou rostlinu, která by ji zakryla? Poohlédněte se po popínavkách, poradíme vám, jak je ke stěnám přichytit.

Zdravá kráska

Mezi nádherné a hlavně zdravé popínavky můžeme zařadit i lichořeřišnici. Má zajímavě tvarované listy a na sytě oranžové květy je doslova radost pohledět. Navíc ji můžete zpracovávat do salátů a jiných pokrmů, protože je nesmírně zdravá. Zkrášlete si jí zahradu a nechte ji hezky pnout a rozrůstat se po zídce.

Jak na to? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Oporu popínavé rostliny většinou vyhledávají samy. Přesto potřebují malou pomoc a nasměrování na tu správnou cestu. Pojďte se podívat, jakým způsobem se dají popínavé rostliny přichytit.

Není popínavka jako popínavka

Popínavých rostlinek je hned několik druhů a každý druh vyžaduje trochu jinou oporu. Největší oporu v podobě pletiva nebo oblouku potřebují úponkovité rostliny. Typickým příkladem je popínavá růže. Sama se přichytit nedokáže a potřebuje tudíž největší zahradníkovu pomoc. Pak jsou popínavky, které se dokáží přidržet na zdech a plotech nebo na jiném podkladu. Cestu a růst vzhůru jim umožňují přilnavé kořeny. Ty jsou tak silné, že jim nevadí ani silnější vítr. Do třetice jsou pak popínavky, které se přidržují podkladu prostřednictvím ovíjecích stonků. I ty budou potřebovat vaši větší pomoc.

Mřížka

Zpočátku ne příliš elegantní způsob, jak vytvořit oporu popínavkám, je vysadit je naprosto těsně k mřížce, kterou můžete nainstalovat tam, kde chcete popínavku mít. Ta časem mřížku obroste a proroste jí, takže nebudou vidět. Než se tak ovšem stane, musíte skousnout ne příliš romantický výhled.

Háčky a kroužky

Tyto se hodí především na fasádu. Díky nim rostliny získají dobrou oporu a také jimi velmi dobře udržíte požadovaný směr rostliny. Většinou se tato metoda používá, pokud chcete rostlinu vyhnat do výšky. Pokud je popínavka svéhlavá a stále směr mění, můžete ji korigovat odřezáváním vodorovných výhonků a ty svislé se nebojte k sobě zajistit provázkem. Kromě háčků a proužků můžete nainstalovat rovnoběžně se zdí i provázek nebo drátek. Uvidíte, že rostlinky takovou oporou jistě nepohrdnou.

Pletivo

Pletivo je skvělý pomocník, protože se dá libovolně tvarovat. Pokud například chcete, aby se rostliny pnuly kolem pergoly, omotejte pletivem sloupky přístřešku. Rostliny pletivem nádherně prorostou a hlavně se budou pnout dál.

Věděli jste, že…

Popínavé rostliny nejsou zdaleka záležitostí jen exteriéru. Naopak. Můžete si jimi ozdobit i interiér. Dobré je, že vnitřním popínavkám stačí malý květináč a vhodně zvolená opora. Tu můžete vyrobit pomocí silnější větve a zakomponovat ji do přírodní výzdoby interiéru. Nebo z celokovových ramének na oblečení si vyrobte oporu na celou stěnu. Ramínka roztáhněte do tvaru kosočtverce a pospojujte drátky k sobě. Umístěte ke stěně a nechte květinu, ať jimi nádherně proroste.

Související články

Zdroje: www.horteka.cz, www.youtube.com, www.jardineriaon.com