Boubelka (Platycodon)
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak připravit na zimu trvalky: bylinky, boubelky, kalokvět, pampová tráva, máky, pryšce

Trvalky jsou vděčné a přes léto nenáročné květiny. Před zimou však některé potřebují ochranu. Je třeba znát jejich potřeby: Poduška z listí jedněm prospěje, druhým uškodí.

Jak již název napovídá, trvalky jsou rostliny trvalého charakteru, které na rozdíl od letniček a dvouletek zůstávají na stanovišti po delší dobu. Podzimní péče závisí na druhu. Řada zdomácnělých trvalek totiž nepotřebuje žádnou péči, některé zvládnou i nejsilnější mrazy a na jaře opět bez újmy vyraší. Mezi takové druhy patří třeba plamenka (Phlox), zlatobýl (Solidago), třapatka (Rudbeckia), oměj (Aconitum) a jiné. Vedle těchto pohodových trvalek je ovšem celá řada dalších, pro které jsou naše zimy velmi těžkým obdobím, a musíme je proto náležitě připravit. Tradičně mají problém polodřevité středomořské druhy a pak novinky ze zahradních center, které se u nás objevily teprve v posledních letech.

Řada zdomácnělých trvalek nepotřebuje žádnou péči, některé zvládnou i nejsilnější mrazy. Řada zdomácnělých trvalek nepotřebuje žádnou péči, některé zvládnou i nejsilnější mrazy. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Levandule je mrazuvzdorná, ale...

Velkým oříškem bývá levandule (Lavandula). Je nádherná, voňavá, dýchne na nás atmosféra sluncem zalité Provence, jenže naše zima pro ni bývá kritická a mnoho rostlin zahyne. Důvodů je několik, nejčastěji ale uděláme chybu, že levanduli na podzim stříháme. Tvar keříku udržujeme zásadně pouze jarním řezem, na který je čas, až když rostlina začne sama rašit.

levandule (Lavandula) levandule (Lavandula) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Kromě zimy vadí levanduli také vlhkost, proto jako ochranný materiál není vhodné listí nebo tráva. Pokud je zima mírná nebo s častými oblevami, nedají na sebe v takovém případě houbové choroby dlouho čekat. Jako nejlepší ochrana proti zimě se u levandule osvědčila netkaná bílá textilie, kterou rostliny v několika vrstvách přikryjeme.
  • Problémem je i přemokření substrátu, proto bychom při výsadbě měli na stanovišti vytvořit dostatečnou drenáž.
  • Klíčem k úspěchu je rovněž slunné stanoviště.

Podobně jako o levanduli se postaráme také o dřevnatějící bylinky, jako jsou šalvěj či tymián.

Někdy chybujeme u rozmarýnu. Ten naši zimu opravdu nepřečká a jakékoliv pokusy o ochranou zimní nastýlkou končí neúspěchem, když ne ihned, tak druhou či třetí zimu. Rozmarýn musí zimovat v bezmrazém, nejlépe světlém prostoru s optimálními teplotami 5–10 °C, kde ho během zimy jen velmi mírně zaléváme.

rozmarýn rozmarýn Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Boubelky milují slunce a klid

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Boubelka tvoří dužnaté kořeny a nemá ráda přesazování ani příliš hluboké kypření či obrývání.

Boubelka (Platycodon) je v plném květu neodolatelná květina a její bílé nebo čistě modré zvonce jsou opravdu okouzlující. Podle kultivaru můžeme sehnat rostliny vysoké od 40 do 80 cm. Boubelka stejně jako levandule vyžaduje plné slunce, a pokud tento fakt respektujeme, zvládne i zimní období bez újmy. Ač se to na první pohled nezdá, je její mrazuvzdornost velmi slušná, snese až –25 °C. Mladé rostliny boubelek se ale vyplatí před zimou přece jen ochránit. Vedle netkané textilie můžeme použít i kůru nebo k rostlině jen přihrnout zeminu.

Boubelka (Platycodon) Boubelka (Platycodon) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kalokvět nemá zimu rád

Kalokvět (Agapantus) je působivý modrou barvou květů, na péči přes léto není náročný, snese slunce i polostín, horší půdu i občasné vyschnutí. Problémy přináší až zima, kalokvět se totiž neobejde bez precizní zimní ochrany.

  • Listy musíme svázat a celou rostlinu v co nejsilnější vrstvě nakrýt mulčem.
  • Navrch ještě přiložíme chvojí nebo netkanou textilii.

V okrajových podmínkách bude přece jen jistější pěstování v nádobě a bezmrazé přezimování. Místo pro zimování by mělo být světlé, protože listy zůstanou zelené po celou zimu. Postačí chodba nebo jiné místo s teplotou 5–10 °C.

Kalokvět (Agapantus) Kalokvět (Agapantus) Zdroj: Shutterstock.com / alybaba

Kortadérie nesnáší mokro

Pampová tráva (Cortaderia) je impozantní dominantní travinou původem z Jižní Ameriky. K růstu potřebuje hlubokou, propustnou, výživnou a teplou půdu, plné slunce a chráněné stanoviště, ale v zimě nesmí být v mokru. V našich podmínkách je velmi choulostivá a ochrana na zimu je nutná.

  • Osvědčilo se stébla trávy svázat, půdu pokrýt spadaným listím nebo fólií a dobře zatížit chvojím.
  • Na jaře kortadérii odkryjeme a stébla sestříhneme až u země. Rostlinu pak musíme hodně zalévat.
  • Tuto travinu můžeme pěstovat i v nádobě, kterou na zimu přestěhujeme na suché stanoviště, kde nemrzne.

Listí je nejpřirozenější izolace. Svědčí ale jen trvalkám snášejícím vlhko Listí je nejpřirozenější izolace. Svědčí ale jen trvalkám snášejícím vlhko Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kterým rostlinám svědčí poduška z listí?

Zatímco některým druhům trvalek nastýlka z lisí vadí, protože udržuje vlhkost, u jiných druhů, jako jsou například mákovník (Meconopsis), mák atlantský (Papaver atlanticum), hybridní pryšce (Euphorbia) a dvojostice (Incarvillea), můžeme listí bez obav použít – naopak, čím bude vrstva silnější, tím lépe. Těmto trvalkám vadí silný mráz, ale zimní vlhkost snášejí dobře.

pryšec pryšec Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Skalničky

Většině skalniček nevadí nízké teploty, ale vlhko a nedostatek vzduchu ano. Zimní ochrana tedy bude spočívat v eliminaci vlhkosti. Nejcitlivější druhy, jako jsou levísie (Lewisia) či modroušek (Edraianthus), zakryjeme tabulkami skla, pro stálezelené druhy skalniček pak použijeme lehký kryt z chvojí. Jeho úkolem není ochrana před mrazem, ale před prudkými slunečními paprsky a tudíž náhlými změnami teplot.

Akční letáky