Na kvalitě záleží

Alfou a omegou úspěšného pěstování zeleniny a ovoce je dobrá půda. Jak ji upravit, abyste se mohli těšit na pěstitelské úspěchy se podívejte na YouTube kanál Zahradní záchranáři, kde se dozvíte všechny potřebné tipy a triky:

Zdroj: Youtube

Dobře provzdušněná půda s dostatkem živin je klíčem k úspěchu. Jak připravit záhon na příští sezónu? Návod je jednoduchý. Držte se pěti pravidel a úroda bude skutečně bohatá. Stačí správné nářadí, popřípadě pomůže technika. Pusťte se do práce včas.

S plevelem pryč

Pokud už na záhoně nemáte žádnou zeleninu a nepropadli jste pěstování salátů, zbavte záhon plevele. Nejpracnější, ovšem nejúčinnější je manuální vytrhávání. Pamatujte, že je potřeba záškodníky vytrhat i s kořenovým systémem, aby rostlina znovu nevyrostla.

Rýč do ruky

Jakmile je záhon čistý, zbavený nechtěných návštěvníků z rostlinné říše, vezměte do ruky rýč a záhon zryjte. Ideální je rytí novým rýčem, neulpívá na něm zemina a rytí jde snadněji. Hlínu vždy překlopte a nechte aspoň týden odpočinout, než se pustíte do dalšího kroku.

Nezapomeňte na kompost

Po odpočinku, který jste záhonu dopřáli, si připravte hrábě a kompost. Pokud nemáte kompost, je dobré sehnat jiná vhodná hnojiva. Dopravíte tak do půdy potřebné živiny pro velkou a šťavnatou úrodu. Ideální je nakypřit půdu do hloubky zhruba tří centimetrů.

K tomu vám pomohou železné hrábě, díky kterým zapracujete kompost nebo jiné hnojivo do vrstvy půdy. Skvěle se jako hnojivo hodí také kravský nebo koňský hnůj. Pokud je tato manuální práce již nad vaše síly, použijte vertikutátor, který půdu nádherně nakypří.

Zmenšujte

Pokud již záhon máte, můžete jej rozkouskovat a zmenšit. Bude se vám na jednotlivých menších plochách lépe pracovat. Jestli záhony teprve plánujete založit, počítejte s větším počtem záhonů menší rozlohy. Ideální je šířka kolem 1,2 metrů s délkou maximálně 5 metrů. Mezi záhony si ponechte dostatečný rozestup, abyste se mezi ně vešli s kolečkem.

Udělejte si domácí úkol

Po letošní sklizni máte představu, který druh zeleniny měl úspěch, to znamená, na záhoně se mu dařilo a doma jste jej zpracovali bez problémů. Zkuste si naplánovat plodiny, které byste chtěli pěstovat i příští rok a pokuste se druhy zeleniny vhodně nakombinovat tak, aby si vzájemně prospívaly a podporovaly se v plodnosti. Zároveň si pamatujte, že čím rozmanitější bude struktura záhonu, tím menší je pravděpodobnost, že zeleninu napadnou škůdci.

Související články

Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, www.bauhaus.cz