Keře maliníků i ostružiníků je třeba pravidelně zastřihávat
Zdroj: VH-studio / Shutterstock.com

Jak správně prořezat maliník a ostružiník, aby byly maximálně plodné

Keře maliníků i ostružiníků můžeme najít na okraji lesů s vlhkou a dobře vyživenou půdou. Chataři a zahrádkáři je mohou mít na zahradě, aniž by je jejich předkové pěstovali. Pokud však chcete, aby rostliny plodily chutné plody a nekontrolovatelně se nerozrostly, je třeba je pravidelně zastřihávat.

Péče o maliník na jaře

Maliník můžete stříhat buď na jaře nebo na podzim. Záleží na tom, kdy váš keř plodí. Odrůdy, které dávají sladké maliny jíž na začátku prázdnin, by se měly ořezávat na podzim. Pozdní odrůdy, plodící v srpnu a začátkem září, se mají zastřihávat na jaře. Těmto odrůdám se říká remontatní, což znamená stále plodící. Jejich plody vyrůstají na výhonech, které vyrostly během sezóny. Staré výhony je tedy třeba odstranit. (Zdroj: hortnews.extension.iastate.edu)

prořezávka maliníku Staré větvičky zastřihněte nízko u země Zdroj: Shutterstock.com / rodimov

Správný střih

  • Staré větvičky poznáte podle toho, že mají hnědou a rozpraskanou kůru. Ty zastřihněte nízko u země. Často jsou tyto větve suché a polámané. Odstraněním těchto starých větví keř prosvětlíte a především „uklidíte" celý prostor, na němž rostlina roste.
  • Nezapomeňte odstřihnout slabé nebo poškozené výhony. Ty by plodily málo nebo vůbec.
  • Řiďte s pravidlem 1:8. Na jednom keři ponechte až 8 zdravých a silných výhonků. Ostatní odstraňte. Tyto výhony zastřihněte na délku cca 2 m a vyvažte je k opoře. Nebudou tak padat a tvořit „džungli".
  • Abyste měli na maliníkovém záhonu pořádek, je třeba uklidit i jeho okolí. Odstraňte tedy všechny výhony, které rostou mimo prostor vyhrazený maliníku.
  • Nakonec vyvázané větve zkraťte na cca 3 až 5 oček, aby byly plody velké a kvalitní.

Péče o ostružiník na jaře

Ostružiník je vhodné ořezat na jaře. Plodí totiž na jednoletých výhonech a starší větve je budou chránit v zimním období a před jarními mrazy. Kromě odrůd jednoplodících, existují také odrůdy remontantní. Ty plodí dvakrát za rok. Poprvé na podzim a podruhé v červnu následujícího roku. U těchto odrůd je nutné, po prvním odplození na podzim, odstřihnout prut pod místem, kde byly plody. Po zimě se výhony rozvětví.

Správný střih

  • Těsně před rašením zkraťte postranní výhony na dva až čtyři pupeny.
  • Vrcholy výhonů zkraťte cca o 1/5. Kratší obrost nacházející se ve střední a horní třetině nezkracujte.
  • Pokud ostružiník vysazujete, vždy si to naplánujte na jaro. Rostliny jsou totiž citlivé na mráz. Zakoupené sazenice v květináčích nemusíte upravovat.
  • V prvním a druhém roce nechte na jednom keři tři výhony. Později si ponechte šest nejplodnějších výhonů. Všechny ostatní u země nekompromisně odstraňte.
  • Odřežte také dvouleté odplozené výhony.

Zaměřte se na letní střih

Mimo „uklízecí" jarní střih je nutné provést také letní řez. Ten se provádí každoročně od července do srpna. Důvod je zřejmý. Větve ostružiníku je nutné zkrotit. Nejlépe v červnu zkraťte konce hlavních výhonů v dostupné výšce cca 2 metrů. Jakmile letorosty dosáhnou délky 30 cm, zkraťte je na čtyři až pět lístků. Zajistíte si tak masité plody a lepší manipulaci s keřem při vyvazování. (Zdroj: www.zahrada-centrum.cz)

Nebojte se stříhat, neuděláte chybu

Mnoho začínajících zahrádkářů se bojí, že střihem a odstraněním větviček keř poškodí a oslabí. Je to pochopitelné. Avšak maliníku a ostružiníku jen prospějete. Stejně jako vám dokáže kadeřnice oživit účes, i vy dokážete oživit prostor, kde keře rostou. Navíc plody budou velké, chutné a bez chorob díky dostatečnému slunečnímu záření a proudění vzduchu.

Akční letáky