Zrající plody ořešáku královského
Zdroj: Artur Szczybylo / Shutterstock.com

Jak prořezat ořešák? Koncem května nastává vhodný čas

Ořešák nepotřebuje tolik usměrňování jako mnohé jiné užitkové stromy, ale někdy je přesto potřebné. Je však důležité ho provést správně, jinak strom trpí.

Mám obavu, aby silný vítr našemu 25 metrů vysokému ořešáku nerozlomil korunu. Ráda bych strom nechala zkrátit asi o 7 metrů. Neutrpí tím a neuschne? A nepřestane bohatě plodit? Obává se čtenářka Receptáře, Marie Kohoutková z Prahy. Odpovídá jí zahradník Vlastimil Šindelář.  

Ořešák přirozeně tvoří krásnou, pravidelnou korunu Ořešák přirozeně tvoří krásnou, pravidelnou korunu Zdroj: Serg64 / Shutterstock.com

Ořešák je statný strom

Ořešák královský patří k největším užitkovým stromům a v dobrých podmínkách může dorůstat i do výšky přes 40 metrů. Vyhovují mu vlhčí stanoviště a dobré zahradní zeminy. Nebezpečí rozlomení koruny při silném větru nelze nikdy úplně vyloučit. Pokud je však strom zdravý, není napadený dřevokaznými houbami a v koruně nejsou suché větve, je riziko vždy menší. Ořešák se ovšem moc neřeže a nelze ho pěstovat v přesně tvarované koruně, třeba jako jabloně.

Odstranění nevhodných větví i zkrácení vrcholu je však možné a při správném postupu tím stromu neublížíte. Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí. Řežte v době, kdy má strom listy, je teplo a míza již tolik neproudí.

Jak při řezu postupovat?

Nejprve odřízněte větev asi metr nad místem, kde ji chcete odstranit. Při tomto řezu pila větev většinou nedořízne v celém průměru a část větve se vahou vylomí. Větev pod vylomením pak už snadno odříznete. Vylomení také zamezíte, když větev nejprve naříznete blíž ke kmeni a pak ji odříznete směrem od kmene. Samozřejmě použijte ostrou pilu a ránu začistěte nožem.

Řezné plochy na silnějších větvích je nutné začistit a ošetřit štěpařským voskem nebo vodou ředitelnou barvou, kterou ale neřeďte. Řezné plochy na silnějších větvích je nutné začistit a ošetřit štěpařským voskem nebo vodou ředitelnou barvou, kterou ale neřeďte. Zdroj: Marta Maziar / Shutterstock.com

Řezné plochy na silnějších větvích je nutné ošetřit štěpařským voskem nebo vodou ředitelnou barvou, kterou ale neřeďte. U svislých řezů takovéto zatření stačí. Na vodorovné řezné ploše u vrcholových větví by se po dešti mohla držet voda. Proto je lepší ránu nejen zatřít, ale ještě nad ní vytvořit vhodnou stříšku. Větší rány je třeba po čase zkontrolovat, a pokud se v nátěru objeví praskliny, je nutné jej zopakovat. Zmenšíte-li korunu, budete mít i menší úrodu, ale nebojte se, po několika letech se zase obnoví. Problém však může způsobit počasí. Ořešák je větrosnubný a kvete ještě než mu vyrostou listy. Samčí květy jsou dobře viditelné jehnědy, z nichž se uvolňuje pyl. Téměř nepostřehnutelné samičí květy jsou na koncích větví, a pokud na začátku jara klesnou teploty více pod nulu, květy zmrznou a celá úroda přijde vniveč.

Akční letáky