Botanické druhy plaménku kvetou i bez řezu

Do první skupiny patří většina botanických druhů plaménků (C. alpina, C. macropetala, C. montana) a druhy C. Florida a C. patens s četnými vyšlechtěnými velkokvětými kultivary s hvězdicovitými, poloplnými květy, například kultivar President s fialovými až 15 cm velkými květy.

Klematisy patřící do této skupiny kvetou od května na krátkých letorostech, které vyrůstají ze starého dřeva, a proto řez nevyžadují a bez zásahu kvetou pěkně i mnoho let. Řez se doporučuje jen u přestárlých rostlin, a to po odkvětu, kdy rostlinu zkrátíme asi o polovinu. Někdy se může stát, že některé staré výhonky plaménku odumřou až k zemi, rostliny se ale znovu obnoví novými letorosty, které vyrostou z kořenových pupenů.

Péče o velkokvěté kultivary, jež rozkvétají dvakrát

Do druhé skupiny patří velkokvěté hybridy a kultivary, které kvetou na počátku léta (v červnu) na krátkých letorostech vyrůstajících z loňského dřeva a podruhé rozkvetou ještě v srpnu už na letošních letorostech. Pokud rostliny ve vhodné době růstu a květu sestříhneme, mohou se obě kvetoucí fáze překrývat a tímto řezem docílíme nepřetržité kvetení plaménku od počátku léta až do raného podzimu.

  • U této skupiny kříženců druhu plamének vlasatý (C. lanuginosa) ponecháváme více starších výhonů, které sestříhneme na podzim nebo na jaře pouze o čtvrtinu délky (asi 20-40 cm).
  • Odkvetlé výhony můžeme zkrátit po prvním květu, čímž podnítíme růst nových letorostů, které přinesou druhé květy.
  • S přibývajícím věkem utvářejí rostliny spleť vzájemně prorůstajících výhonů, které doporučuji sestříhnout do starého dřeva po čtyřech až pěti letech. Po tomto zmlazovacím řezu odpadá první květ, ale druhý květ je o to bohatší.

Do skupiny C. lanuginosa (plamének vlasatý) patří známější kultivary například Blue Gem(modré květy), Crimson King (květy vínově červené), Fairy Qeen (květy masově růžové), W. E. Gladstone (lila květy s tmavším pruhem), Nelly Moser (růžové květy s načervenalým pruhem), William Kennett (temně fialové květy na okraji zvlněné) a mnoho dalších kultivarů.

Květy tvaru hvězdy i plnokvěté kultivary

Do třetí skupiny podle způsobu řezu patří plamének vlašský (C. viticella) s četnými kultivary s hvězdicovitými, poloplnými květy; například Ville de Lyon (temně karmínově červené květy), Huldline (květy bílé), Abundance (purpurové temněji žilkované květy) a mnohé další kultivary. Dále sem patří plamének tangutský (C. tangutica) a známější, hojně na zahradách pěstované velkokvěté plaménky ze skupiny C. x jackmanii. Sem patří kultivary Duke of Edinburgh (květy fialově purpurové), Mme Edouard André (květy červeně fialové), Comtessee De Bouchaud (květy růžové), Gipsy Queen (květy temně purpurové s načervenalými pruhy) a ještě mnoho dalších kultivarů.

  • Tato skupina plaménků kvete na dlouhých letošních letorostech podle jednotlivých kultivarů od počátku až do konce léta.
  • Všechny vyžadují pravidelný každoroční řez na podzim nebo až na jaře 20 až 30 cm nad zemí, jinak se jejich schopnost kvetení výrazně sníží nebo nekvetou vůbec.

U každoročně hluboce řezaných plaménků je zmlazovací řez zbytečný, protože se po tomto zakrácení dostatečně obnovují z bazálních pupenů.