obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak se starat o citrusy v zimě? Vegetační klid je posílí.

Citrusy jsou subtropické rostliny a z toho je nutné vycházet i při jejich pěstování. Vyžadují dostatek světla, většině druhů vyhovuje i přímé slunce a v zimě potřebují chladné zimování, aby nabraly sílu.

Ideální je zimovat citrusy v temperovaném skleníku nebo v zimní zahradě, dobře jim bude i na zaskleném balkonu. I v bytě, kde takové možnosti nemáme, najdeme pro zimování citrusů vhodné místo s rozmezím teplot kolem 15–20 °C (například v hale, na schodišti nebo třeba v ložnici, kterou většinou vytápíme přece jen méně než ostatní místnosti). Dobré podmínky pro úspěšné zimování citrusů bývají i na světlých chodbách bytových domů.

Pokud rostlinám v těchto teplotách zajistíme dostatek světla (přímo u okna nejlépe na jih či západ), může jim přes zimu sice opadat menší množství plodů i listů, avšak celkově se je podaří přes zimu udržet v dobrém stavu.

zazimování citrusů zazimování citrusů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč potřebují zimní odpočinek?

Rostliny pěstované za teplot vyšších než 20 °C by stále rostly, avšak za krátkých a často zamračených zimních dnů by pro svůj vývoj neměly dostatek světla, výrazně hůře by pak rostly i v letní sezoně a nově by téměř nenakvétaly. A zvláště trpí rostliny, které mají za těchto podmínek, kvůli neopatrné zálivce trvale mokrý substrát – v takovém případě shodí většinu listů i nasazených plodů a květů, mnohdy jim začnou i uhnívat kořeny a rostliny odumřou. Ovšem existují i výjimky, jako je například kumkvát, kterému celoroční pobyt v teple nevadí.

zazimování citrusů zazimování citrusů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Správná teplota, zálivka a hnojení

  • Vůči suchu bývají citrusy odolnější než běžné pokojové rostliny, snesou i několikadenní vyschnutí substrátu. Pak jim ovšem mohou začít opadávat květy i plody. V době vegetace by proto měly mít substrát stále mírně vlhký, ne však přemokřený.
  • V sezóně hnojíme je každý týden až čtrnáct dní, nejlépe speciálními hnojivy pro citrusy.
  • V zimě zálivku omezíme a povrch substrátu necháme před dalším zalitím proschnout. Zaléváme je tedy zhruba jednou za týden až tři týdny – záleží na tom, v jakých teplotách citrusy zimujeme.
  • Přes zimu rostliny nehnojíme.

V létě citrusy dobře snášejí teploty i kolem 30 °C, v zimě naopak většině druhů vyhovují teploty od několika stupňů nad nulou po přibližně 15 °C (optimální teploty jsou 8–10 °C) – tedy podobné podmínky, jaké v té době bývají v jejich domovině. Při těchto teplotách citrusy procházejí dobou odpočinku, kdy téměř ustává jejich růst.

Akční letáky