Nebojte se orchidejí

Dnes už nejsou orchideje novinkou, ale samozřejmě to neznamená, že s nimi máme všichni zkušenosti. Obecně se má za to, že specifické nároky orchidejí může být těžké splnit a panuje často i představa, že rostlina musí být často zalévaná, protože se neustále píše o všemožných způsobech, jak jí zajistit vláhu.

Nebojte se orchidejí a rozhodně je nenechávejte stát ve vodě. Jsou to rostliny, které sice vláhu milují, ale spíš vzdušnou a kořeny si dlouze máčet nechtějí. Naopak. I substrát, ve kterém se pěstují, je vzdušný a málo saje.

Jak se starat o oblaho vaší orchideje? Prozradí vám to také paní Veronika v tomto příspěvku z YouTube kanálu  
„pestovani“.

Zdroj: Youtube

Pro orchideje jsou důležité kořeny i vláha

Není náhodou, že se prodávají orchideje v průhledných květináčích. Zdraví rostliny se pozná především podle jejích kořenů. V průsvitném květináči jste ji nejspíš dostali, a i když je rozhodně možné pěstovat orchideje v jakémkoli jiném květináči, tento typ materiálu je velmi praktický.

U orchidejí navíc neplatí, že je nutně musíte okamžitě přesadit do výživného substrátu. Mnohé z nich jsou epifyty, které se potřebují kořeny jen někde ukotvit. Ani v místě svého původu nerostou v půdě, ale spíš někde v úžlabí větví vzrostlých stromů deštného pralesa.

Vadí-li vám vzhled průsvitného květináče, pořiďte na něj krytku čili nádobu bez dírky, která zakryje vzhled květináče. Vždy se ale ujistěte, že se na dně neshromažďuje voda.

Jistou smrtí pro orchideje, ale i veškeré další rostliny, je totiž přemíra vody. Různé druhy zeleně se dokáží s nadbytkem vláhy popasovat všelijak, nicméně orchidej opravdu nesnáší stání ve vodě. Vyloženě jí vadí vlhko od kořenů a je to patrné už na substrátu, který rozhodně není úrodnou prstí, ale lehkou směskou materiálů, které zadrží jen minimum tekutiny.

Co se týče substrátu, jde o hrubé kousky mechu, kokosových vláken a střepů, které je vhodné nechat nasát vodu a počkat ,až veškerý zbytek tekutiny vyteče z květináče ven.

Pokud chcete orchidejím nějak přilepšit, postarejte se o vyšší vzdušnou vlhkost. Rostliny můžete rosit rozprašovačem nebo jim pořídit misku s vodu a oblázky, které napomáhají v místě zvýšit vzdušnou vlhkost.

Světlo a teplo: Jaké je ideální místo pro orchidej?

Najít správné místo pro orchidej může být trochu oříšek, protože prostě záleží na tom, na jakou stranu máte okna. Orchidejím se určitě může dařit i na vnitřním parapetu, kam se nedostanou přímé sluneční paprsky. Samozřejmě orchideje mohou být i kdekoli jinde v domácnosti.

Umístění na okno bývá sice praktické, ale může být problematické, pokud větráte a rostlina by musela čelit průvanu, respektive velkým výkyvům teplot. V letních měsících to problém není. Orchidejím velmi vyhovují teploty mezi 15 a 29 °C, v noci minimálně 10 °C.

Noční pokles teplot navíc řadu rostlin stimuluje k nasazení na květ. Až se ale rok přehoupne do chladnější části, ujistěte se, že je rostlina mimo průvan a dál od ventilaček a otevřených oken.

Související články

Zdroje: epicgardening.com, veselebydleni.cz