Pokud je někdo neodbytný, pak je to břečťan! Tenhle „zelenáč“ byl na českých zahradách vysazován pro svou krásu, celoroční zelený vzhled a také rozpínavost. Jeho „zelené koberce“ dokázaly pokořit i ten nejvzdálenější záhon.

Ale nejen to! Břečťan, jako správný kolonizátor, si svou houževnatostí a schopností vyšplhat se i na ta nejvyšší místa, dokázal podmanit nejeden plot nebo zídku…

Autor videa Kutil Adam vám poradí, jak si vyrobit likvidátor plevelů. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Velký kolonizátor

A tak se stalo, co se muselo stát… Z původní okrasné rostlinky se stal tyran, který si obšancoval celou zahradu. A nejen to… Spousta českých zahradníků hlásila i škody, které břečťan svým vzrůstem napáchal.

Většina z nich totiž zjistila, že za zeleným porostem se totiž skrývá i docela šikovný vandal, který dokáže prorůst trávníkem (a ten původní docela šikovně udusit), poškodit fasádu domu nebo nadzvednout střešní tašky!

Kdo ho zastaví?

Jestliže i vám se břečťan tak trochu „vymkl z ruky“ a atakuje celou vaši zahradu, je potřeba proti němu zasáhnout. Pokud nechcete použít chemické prostředky, existuje i přírodní způsob, jak tohoto nevychovance vykázat do patřičných mezí. Jde o směs, kterou si namícháte ze 450 ml jablečného octa a 30 ml prostředku na nádobí a 1 lžíci soli.

Smrtelný déšť

Vzniklou směs dejte do rozprašovače a postříkejte jí místa, kde nechcete, aby břečťan rostl. Poté nechte směs působit pět dní a následně zkontrolujte. Pokud se vám zdá rostlinka mrtvá, odstraňte ji a odneste pryč. Pozor: Nikdy se břečťanu nedotýkejte holýma rukama, je totiž extrémně jedovatý! Při manipulaci s rostlinou používejte rukavice, které zabrání případnému podráždění pokožky.

Konečně je pryč

Jakmile odumřelou rostlinu odstraníte, zaměřte se na její kořeny. Podle odborníků byste je měli zalít roztokem z 1 dílu bílého octa a 4 dílů vody. Tahle octová voda dokáže zneškodnit vašeho „zeleného nepřítele“ natolik, že už více neporoste. Vyzkoušet můžete i jinou metodu likvidace. Ta spočívá v tom, že na břečťan dáte starý karton nebo jiný biologicky rozložitelný materiál (noviny, trávu, suché listí). Díky této vrstvě ztratí břečťan dostatek vzduchu, světla a postupně zvadne. Zbytky rostlinky pak odeberte a doufejte, že další generace břečtanů už na vaší zahradě neporoste.

Související články

Zdroje: www.homesandgardens.com, www.ireceptar.cz