Vaše zahrádka by se momentálně měla nacházet v období největšího rozkvětu. Je teplo, slunko svítí, a to jsou samé pozitivní příznaky pro růst květin, ovoce i zeleniny. Jenže, bohužel, na vaši zeleninu nemáte zálusk pouze vy, nýbrž také malí škůdci.

Před dřepčíky je potřeba chránit především kedlubny, brokolice a zelí. Jednejte co nejrychleji, jinak vám mohou nenávratně poškodit úrodu.

Video, jak se zbavit dřepčíků a slimáků, najdete na Youtube kanále Biocont H&G:

Zdroj: Youtube

Dřepčíci

Hlízavka bramborová, známá spíše pod názvem dřepčík, je druh malého brouka, který má zálusk na vaši zeleninu. Jejich malý vzrůst ale opravdu neznamená, že škody, které na vašich rostlinách napáchá, budou stejně malé jako on. Dřepčíci totiž páchají škody nejen na rostlině, ale i pod zemí. Dospělí dřepčíci okusují listy a stonky zeleniny. Jejich larvy se živí klíčícími semínky a kořínky vaší rostliny.

Jako první si všimnete škod, které tito malí škůdci mají na svědomí. Rostliny budou mít okousané listy a stonky, budou zakrnělé a začnou pomalu vadnout. Možná, když vyjdete do zahrady, uvidíte skákající malé tečky. Dřepčíkům se také totiž přezdívá skákací brouk. Jak je tedy vypudit, aby vám nezničili zeleninu?

Jak se zbavit dřepčíků

Naštěstí existuje více způsobů, jak se malých nevítaných hostů zbavit. První možností je koupit žluté lepové desky. Jako většinu brouků i dřepčíky přitahuje výrazná žlutá barva. Můžete tedy lepovou pásku zapíchnout do země v blízkosti kedluben, zelí a brokolic. Lepová páska škůdce chytne a nepustí.

Další možností je koupit jeden z postřiků na přírodní bázi. Ty jsou vyrobeny z nimbového oleje, který proti škůdcům funguje naprosto zázračně.

Obrovskou výhodou těchto prostředků, kromě toho, že odeženou téměř všechny škůdce, je, že neobsahují žádnou chemii, což znamená, že vaši rostlinku ochrání a neponičí. Pokud takové postřiky nechcete kupovat, existuje i domácí varianta. Tou je postřik z mýdlové vody a octa.

A pokud chcete prevenci před dřepčíky, tyto tipy nejsou k zahození. Jako první je důležité vědět, že dřepčíci se přes zimu ukrývají v půdě. Proto ideálně nesázejte brukvovitou zeleninu na stejném místě. Rostliny také můžete chránit tunelem z bílé netkané textilie.

Také si můžete pořídit k vaší zelenině doprovodnou rostlinu, která dřepčíky a jiné škůdce odpuzuje. U brukvovité zeleniny je to například máta, pelyněk nebo máta peprná.

Související články

Zdroje: www.agromanual.cz, eagri.cz