Holá místa v trávníku se nejlépe opravují ve vlhkém prostředí. Ideálně po déletrvajícím dešti, když je půda měkká a dobře se zpracovává. Potřebujeme k tomu jen motyku, hrábě a travní směs. Motykou důkladně celé místo nakypříme, poté uhrabeme a urovnáme. Následuje výsev a utužení, nejlépe lopatou. Nakonec ještě celou opravenou plochu důkladně zavlažíme. Aby nám porost během dvou až tří týdnů naklíčil, závlahu opakujeme každý den.

Důležitá je také výživa rostoucího trávníku. Na to bychom měli myslet již před zahájením prací. Stačí k tomu využít prosetou hlínu z kompostu, obsahující velké množství živin a humusu. Nejen, že vzlínající zelené rostlinky vyživuje, ale také se podílí na vláhové rovnováze, která se kladně projeví na velmi dobré klíčivosti.

Směsi pro rychlý růst

Opravu lysých míst většího rozsahu usnadňují speciální směsi označované jako trávníkové záplaty. Výrobci je nabízejí pod mnoha názvy, například trávníková náplast, trávníkový zásyp na opravu, travní směs regenerace, směs pro dosev a regeneraci trávníku, set pro opravdu trávníku. Kombinují v sobě namixovanou směs travního semene, kokosové rašeliny pro udržení vláhové rovnováhy a startovacího hnojiva, které dodá potřebné živiny pro růst. Po nakypření půdy a urovnání stačí na takto připravené místo vysypat koupenou směs, rozhrnout rovnoměrně po celé holé ploše, utužit a pravidelně zalévat. První známky růstu se projeví již po dvou týdnech.

V případě nehezkého vzhledu trávníku po provedené vertikutaci existují také směsi pro dosev, obsahující vysoké procento jílku vytrvalého, který rychle klíčí a je odolný proti téměř všem neblahým vlivům, jako je značné zatěžování nebo déletrvající sucho. Avšak po dosevu musíme plochu zalévat minimálně dva týdny.

Stroje pro přípravu trávníku k opravě nebo dosetí

Pokud je plocha s poškozením velká a použití ručního nářadí by bylo zdlouhavé, pak je další možností použití zahradní techniky, která práci výrazným způsobem zpříjemní a usnadní. Především nejrůznější nožové kypřiče dokáží i udusanou půdu zpracovat tak, aby výsev nebo oprava holého místa byla záležitostí několika okamžiků.

Velmi zajímavou volbu představují malé, ručně vedené bateriové kypřicí přístroje. Jejich nízká hmotnost, kvalitní provedení výstupního převodu k okopávacím nožům a moderní řešení akumulátoru s větší výdrží na jedno nabití je dobrá možnost, jak skloubit výhody elektrického a spalovacího pohonu. Baterie je koncipována tak, aby byla využitelná v jiných přístrojích.

Velká plocha si žádá použití většího kypřicího stroje se spalovacím motorem. Masivní převody, automatická spojka nebo vysoce kvalitní nože z pevnostní oceli, to jsou detaily, které by při výběru rozhodně neměly být opomenuty. Pro pohodlnou práci je důležitá též ergonomie.