Zdroje: veselebydleni.cz, dumazahrada.cz, ceskestavby.cz

Hraboš polní je noční můrou každého zahrádkáře a nadšeného pěstitele. Tento hlodavec dokáže totiž velmi dobře zatočit s vysazenou zeleninou i ovocem a během krátké doby vás připravit o vytouženou úrodu. Hraboši se navíc velmi rychle množí. Jakmile si tedy všimnete, že se usadili na vaší zahradě, je třeba začít okamžitě jednat.

Jak poznat přítomnost hraboše

Odhalit hraboše na zahradě není nijak složitým úkolem. Vůbec první věcí, které si jistě všimnete, jsou díry v zemi, kterými hraboši vylézají ze svých podzemních chodbiček, aby mohli páchat škody. Ty ale páchají i pod zemí, kde okusují kořeny rostlin.

Hraboši si pochutnávají hlavně na zelenině a některých druzích ovoce. Nepohrdnou ale ani mladými stromky. Zanechávají za sebou pak hlavně poničené spodní části těchto rostlin. Ne tedy jen zmíněné kořeny, ale také například kůru a jiné části rostlin, které se nacházejí blízko země.

Jak se zbavit hrabošů

Ve chvíli, kdy vyhodnotíte, že se vaše záhony staly terčem hrabošů, začněte rychle jednat. Je třeba hraboše vyhnat ještě ve chvíli, než se stačí rozmnožit a napáchá znatelné škody. Možností máte hned několik. Spolehlivě funguje například ultrazvukový odpuzovač, který vysílá zvuk na vysoké frekvenci, jež hrabošům vadí. Ti se pak přestěhují raději jinam a vaší zahradě se vyhnou obloukem.

Známá je také metoda, při které se vyrábí jakési větrníky z delších klacků a plastových lahví. Díky větru se pak láhve točí a zvuk se přes dřevo přenáší do půdy. Ten pak hraboše plaší. Na pohled ale plašiče z láhví nevypadají nijak dobře a navíc fungují jen tehdy, když fouká vítr.

Kromě zvuku jsou ale hraboši citliví i na nejrůznější pachy. Do děr tak můžete nacpat například rozříznutou cibuli nebo česnek. Pomůže ale i máta.

Jak vyrobit zákvas na hraboše

Spolehnout se můžete i na podomácku vyrobený „koktejl”, na který sázely už naše babičky:

Stačí smíchat dva díly syrovátky s jedním dílem podmáslí a jednou lžicí hořčice a nechat směs alespoň 4 dny kvasit. Následně směs nalijte do děr, které v půdě hraboši zanechali.

Důležitá je prevence

Vůbec nejlepší ovšem je se chránit ještě před tím, než k vám hraboši vůbec dorazí. Uklízejte pravidelně zahradu, sbírejte padlé plody ze stromů, které by mohly hraboše nalákat, i jiný odpad. Skvělou prevencí je pak také vysazení aromatických afrikánů mezi ohrožené rostliny. Afrikány jsou totiž natolik aromatické, že je hraboši naprosto nesnášejí. A pravidelně sekejte trávu. Nízký trávník hrabošům „nevoní”, neboť si raději pochutnávají na vyšší trávě.