Mech v trávníku působí jako neprostupný krunýř. Svým růstem utlačuje travní drn a nedovolí přístupu vláhy a živin. Nejlépe se mu daří pod stromy a ve stinných místech na kyselých půdách. Na pěstěných trávnících je vhodné růst mechu co nejvíce omezit správnou a pravidelnou péčí.

Vertikutace vyřeší problém jen částečně

Jarní vertikální řez trávníku provádíme speciálním strojem - vertikutátorem. Je to stroj s otočnou hřídelí, na níž je umístěna sada prořezávacích nožů. Tím, jak čepele zajíždějí do půdy, vytvářejí v ní drážky. Přes ně se do půdy znovu začnou dostávat živiny a vláha. Vertikutace také ve velkém pomůže odstranit plsť a mech. Na vyčištění trávníku na malých plochách nám postačí běžné a všude dostupné železné hrábě, případně speciální vertikutační hrábě.

Pro malé a střední zahrady je vhodný stroj v podobě malého elektrického kombinovaného přístroje s příkonem do 1,8 kW. V balení nalezneme dvě hřídele, z

nichž jedna je opatřena pružnými hrabicemi pro podzimní provzdušňování. Druhá je vertikutační s čepelemi. I levné výrobky mohou nabídnout komfort v podobě výměny hřídele bez použití nářadí nebo tkaninový sběrací koš. Benzinové stroje jsou určeny na velké plochy. Jsou podle toho koncipovány. Hřídel, uložená do valivých ložisek, zdvojený řemenový převod od motoru se spínací kladkou pohonu nebo spalovací motor, vybavený ocelovou vložkou a předfiltrem vzduchu pro vyšší životnost.

Jako preventivní opatření k zabránění růstu mechu provádíme každoroční podzimní vápnění. Tím dojde k nárůstu pH půdy na hodnoty, které jsou pro jeho růst nepříznivé. Mech tedy začne v trávníku usychat a dále již nebude utlačovat travní drn. Komplexním programem, zahrnujícím ještě hnojení, jej z trávníku postupně úplně vytlačíme. Kompost rozhazujeme po ploše na podzim. V průběhu sezony můžeme přihnojovat speciálními trávníkovými hnojivy.

Na mulčování téměř zapomeňte

Mulčování se často prezentuje jako velmi prospěšná metoda bezodpadové údržby travnatých ploch. Spočívá v opakovaném sekání žacího nože sekačky do stébel, díky čemuž je zelená hmota velmi najemno nasekána. Uzavřením výhozového kanálu tvarovanými zarážkami dochází k ponechání odpadní hmoty na ploše.

Pěstěné trávníky mulčujeme jen jednou za čas. Ideální je mulčování provádět před déletrvajícím suchem. Nasekané částečky brání rychlému odpařování vláhy z plochy. Musíme však sekat tak, abychom při mulčování zkrátili porost maximálně o jednu třetinu. Větší množství hmoty zůstane na ploše ve formě nehezkých hromádek, začne zahnívat a vytvoří hnědá místa, kde se kromě plevele bude dařit i mechu.

Trávník také nikdy nesekáme moc nízko. Ve slunečných obdobích, kdy je vláhy poskrovnu, se stává, že travní stébla vyschnou. Poznáme to podle zažloutlého vzhledu plochy, která je takovým sečením vyskalpovaná.