Máte zahradu plnou mravenců? Možná je problém v tom, že je tam sami lákáte. Mravenci jsou do zahrad přitahováni především potravními zbytky a vlhkostí, a proto je důležité, abyste svou zahradu udržovali čistou. Kromě toho můžete udělat i pár preventivních kroků, které vám pomohou od nezvané návštěvy mravenců. Povíme vám, jaké to jsou!

Vyrobte si přírodní past na mravence z kvasnice, cukru a vody podle jednoduchého video návodu na YouTube, na kanálu ONETV cz:

Zdroj: Youtube

Rostliny jako přírodní repelent

Mravenci mají velmi citlivý čich, a proto je dokáží odpudit některé aromatické vůně. Vysázejte na své zahradě mátu, majoránku, levanduli, rozmarýn či citronovou trávu, jejichž silice jim vůbec nevoní. Nejenže se takových míst budou mravenci držet dál, ale také budete mít zahradu plnou bylinek, které můžete použít při vaření pokrmů.

Postřik z esenciálních olejů

Mimo zasazení aromatických rostlin můžete v boji proti mravencům použít i jejich esenciální oleje. Pár kapek stačí smíchat s vodou a pomocí spreje směs nastříkat na mraveniště nebo cesty, po kterých se mravenci pohybují. Tento přírodní prostředek je nejen účinný, ale navíc zanechá vaši zahradu krásně provoněnou.

Nezdolná bariéra

Zeleninový záhon můžete snadno ochránit i obyčejnými surovinami z kuchyně, které vytvoří pro mravence nezdolnou překážku. Stačí kolem záhonu nasypat usušený lógr z kávy, skořici, kypřicí prášek nebo mouku, které je budou odpuzovat jak vůní, tak i látkami, jež obsahují. Tyto látky ovšem nejsou pro životní prostředí nijak škodlivé a rostlinám vůbec neublíží.

Rozmístění kůry citrusů

V neposlední řadě lze využít také kůru citronu nebo pomeranče, kterou najemno nastrouhejte. Tu poté rozmístěte všude, kde nechcete, aby vám mravenci lezli. Zároveň tím dáte rovněž vzkaz švábům a blechám, kteří se k citrusu ani nepřiblíží! Stejně tak bude fungovat i čerstvě vymačkaná citronová šťáva smíchaná s vodou.

Odpuzující pach octa

Kyselina octová je dalším účinným způsobem, jak efektivně vyhnat mravence z vaší zahrady. Stačí smíchat ocet s vodou v poměru 1:1 a nastříkat ji všude na zem, kde se mravenci pohybují. Kyselina octová dokáže rozkládat jejich stopovací feromony a zamezit jim tak orientaci na zahradě. Současně je bude ještě odpuzovat, jelikož zápach octa mravenci přímo nenávidí.

Související články

Zdroje: blesk.cz, dumazahrada.cz, dewolf.cz