Máte na zahradě mravence?
Mravenci jsou všudypřítomní a ač mohou být také velmi nepříjemní, v zásadě nepáchají tak velké škody jako jiný hmyz na zahradě. Můžeme je ale rozhodně vinit z šíření a ochrany mšic či vlnatek, se kterými žijí v symbióze.
Jak vyhnat mravence ze skleníku vám poradí Ing. Markéta Macháčová v tomto příspěvku z YouTube kanálu Buildex Magazín. Dozvíte se spoustu důležitých věcí i to, že mravenci jsou vlastně docela prospěšní. Paní Markéta vyjmenuje řadu prostředků, které mohou mravence vypudit, a my pak přidáme ještě pár dalších.
Jak na mravence?
Pamatujete si ještě, jak Ferda mravenec dojil mšice? Knihy Ondřeje Sekory skutečně vešly do povědomí českého národa jako malá encyklopedie hmyzu a rozhodně se nemusíte obávat z nich čerpat i v dospělosti.
Velmi důležité je ale vzít na vědomí, že mravenci jsou především pro ekosystém důležití a většina jejich činnosti je lidem skryta díky faktu, že jsou většinou jejich mraveniště pod úrovní a drobní mravenci jsou v porostu špatně rozeznatelní. Je docela zbytečné snažit se je zlikvidovat úplně. Pokud je to pro vás důležité, tak je z oblastí vašeho zájmu jen vytlačte.
Je to sice práce nekonečná, ale vytlačit mravence jinam se vám může podařit i díky různým repelentům. I tento hmyz je totiž citlivý na pachy. Není to až tak překvapivé, když si uvědomíme, že vnímání chemického složení okolí je jedním z nesilnějších smyslů, které mravenci mají. Ty správné repelenty proto mohou udělat víc služby, než bychom jim běžně připisovali.
Jak vyhnat mravence ze zahrady?
Mravencům vadí spousta koření i bylinek. Sůl, pepř, kajenský pepř, máta, ale také další jako rozmarýn, skořice, česnek, hřebíček nebo bobkový list. Pokud se snažíte mravencům zabránit v proniknutí do domu, můžete posypat práh či parapet tenkou vrstvou koření nebo soli, vyrobit si z koření jednoduchý postřik nebo přidávat koření, sůl či ocet do mycího prostředku, který používáte při čištění vchodových dveří, oken a podlah.
Podobně lze chránit také květináče, i když často stačí, když jsou rostliny pravidelně zalévané a na dně misky je stále troška vody. I to je bariéra, která mravence dostatečně odradí, i když není zcela nepřekonatelná. Do zeminy můžete také přimíchat kávovou sedlinu, která obohatí půdu a mravencům nevoní.
Sypané aromatické koření a bylinky lze použít také na záhony, ale je to velmi neekonomické řešení, které by bylo snad ještě použitelné v několika vyvýšených záhonech.
Především pikantní koření jako pepř či pálivá paprika se proti mravencům osvědčily a skutečně jim velmi vadí. Ideálně jimi sypejte i cestičky, kudy mravenci chodí. Také ve vyvýšených záhonech je použitelná kávová sedlina.
Nicméně pro ochranu větších záhonů se lépe hodí výsadba rostlin, které mravencům páchnou. Mezi takové běžné kvítí patří máta, levandule, rozmarýn, bazalka, macešky a aksamitníky, ale také chryzantémy. Mnohé z těchto rostlin navíc vadí nejen mravencům, ale i dalšímu hmyzu, který zeleni škodí, takže může jít i o částečnou obranu proti mšicím, sviluškám a dalším.
Zdroje: idnes.cz, cestakbydleni.cz